Akademisyen Cinayetlerinde Eşini Azmettirdi

Eskişehir Osman Gazi Fakültesinde dört akademisyenin katledildiği soruşturmada sona gelindi. Katil zanlısını eşinin azmettirdiği telefon kayıtlarıyla ortaya çıktı.

 Akademisyen Cinayetlerinde Eşini Azmettirdi

14.05.2019 - 13:38

Güncelleme : 14.05.2019 - 13:38

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 4 akademisyenin öldürülmesine ilişkin soruşturma tamamlandı. Katliamı gerçekleştiren öğretim görevlisi Volkan Bayar hakkında ‘tasarlayarak kasten adam öldürmek’ suçlamasıyla 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. Aynı üniversitede öğretim görevlisi olan eşi Saadet Aylin Bayar hakkında da ‘tasarlayarak adam öldürmeye azmettirmek’ suçlamasıyla aynı ceza talep edildi.

Geçtiğimiz yılın nisan ayında yaşanan olayda araştırma görevlisi Volkan Bayar cinayet günü eşi Saadet Bayar ile birlikte Eğitim Birimleri Enstitüsüne gitti. Sekreterlikten kendilerine iki zarf verildi. Volkan Bayar zarfı açtığında araştırma görevlisi Yasir Armağan’ın ‘sözlü hakaret’ suçlamasıyla şikâyetçi olduğunu ve hakkında soruşturma başlatıldığını öğrendi. Arabasına koştu ve arabasında bulunan silahını ve şarjörleri aldı. Yasir Armağan’ın üçüncü katta bulunan odasına çıktı. Odaya girmeden silahını dolduran Bayar odada bulunan Armağan’a 6-7 el ateş ederek öldürdü. Ardından birinci kattaki dekan Cemil Yücel’in odasına indi fakülte sekreteri Fatih Özmutlu’ya ‘Cemil nerede?’ diye sordu. Cemil Yücel’in odasında olmadığı cevabını alan Bayar Özmutluyu da iki el ateş ederek öldürdü. Daha sonra aynı katta bulunan öğretim görevlisi Mikail Yalçın’ın odasına yönelen Bayar’ı gören Yalçın kapıyı kapatmaya çalıştı ama kapının arkasından ateş ederek Yalçın’ı da vurdu. İçeriye girerek 2-3 el daha ateş ederek öldürdü. Ardından zemin katta odası bulunan öğretim üyesi Yrd. Doç. Serdar Çağlak’ı katletti. Enstitüye birlikte geldiği eşini telefonla aradı ve ‘senin yüzünden oldu’ dedi. Daha sonra enstitüye gelen polislere teslim oldu.

TELEFONUN SES KAYITLARINA ULAŞILDI

Olayla ilgili Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı geniş çaplı bir soruşturma başlattı. Soruşturmayı üç savcı yürüttü. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün KOM, TEM ve istihbarat uzmanlarından oluşan ekibi Bayar’ın örgütle ilişkisi olup olmadığını araştırdı. Bir yıla kadar süren araştırmada Bayar’ın herhangi bir yapılanma (FETÖ) ile bağlantısı olmadığı tespit edildi. Ancak telefon görüşmelerini sürekli kaydeden Bayar’ın eşi Sadet Bayar’ı telefonla arayarak ‘senin yüzünden oldu’ dediği ses kaydına ulaşıldı. Soruşturmalarda bazı şahitlerinde verdiği ifadeler neticesinde Saadet Aylin Bayar’ın eşini azmettirme konumunda olduğu kanaatine varıldı.

Olay sırasında Bayar ve eşinin boşanma aşamasında olduğu ve olaydan sonra boşandıkları öğrenildi.

Volkan Bayar için ‘tasarlayarak kasten adam öldürmek’ suçlamasıyla dört kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılması talep edildi.  Aynı üniversitede öğretim görevlisi olan eşi Saadet Bayar hakkında da ‘tasarlayarak adam öldürmeye azmettirmek’ suçlamasıyla dört kez ağırlaştırılmış müebbet” istendi. İddianame mahkemeye gönderildi. Mahkeme iddianameyi kabul ederse sanıkların yargılanması başlayacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.