Aykut Erdoğdu: “Son 15 Yılın En Yüksek Gıda Fiyatlarına Ulaşıldı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, gıda fiyatlarındaki artışı değerlendirdi. TÜİK verilerini inceleyen Erdoğdu, son gelişmeleri de değerlendirdi.

 Aykut Erdoğdu: “Son 15 Yılın En Yüksek Gıda Fiyatlarına Ulaşıldı”

03.05.2019 - 14:23

Güncelleme : 03.05.2019 - 14:28

Enflasyon rakamlarıyla ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu yaptığı açıklamada: “Gıda fiyatlarındaki aylık fiyat artışı %1,46 oldu. Gıda ve alkolsüz içecekler kalemindeki artış %31,8. Bu rakam endeks tarihindeki en yüksek yıllık artış rakamı. Diğer yandan, son 15 yılın en yüksek gıda enflasyonuna ulaştık.”

418 ÜRÜNÜN 294’ÜNÜN FİYATI ARTTI

Şubat ayından bu yana enflasyonun giderek tırmandığına vurgu yapan Erdoğdu, yıllık enflasyonun %19,50 olduğunu ve fiyatların bir önceki aya göre %1,69 arttığını açıkladı. Devam eden açıklamalarında: “TÜİK sepetinde bulunan 418 farklı üründen 294’ünün fiyatı arttı. Yerel seçimlerin ardından sadece kuru soğanın fiyatı bir ayda %31,5 arttı. Tütün ve et fiyatlarındaki artış ise %7,5. Yıllık oranda en yüksek fiyat artışları sebzede yaşandı.”

MERKEZ BANKASI SAYGINLIĞINI KAYBETTİ

Son zamanlardaki zamlarla ilgili konuşan Erdoğdu: “Sigarada maktu vergi yükseltildi. Cep telefonlarındaki ÖTV oranları arttırıldı. Bu zamlar enflasyonu giderek tetikliyor. Merkez Bankası 2010 yılından beri enflasyon hedeflerini tutturamıyor. Merkez Bankası, AKP’nin gündemine göre açıklama yaptığı için saygınlığını da yitirmiş durumda.

TEK ADAM SİSTEMİ YARAMADI

Başkanlık sistemiyle ilgili ise: “Ekim 2016’da anayasa değişikliği gündeme geldiğinden bu yana gıda fiyatları %63 arttı. Nisan 2017 referandumundan bu yana gıda fiyatlarının artış oranı %43. Tek adam rejiminin hayatımıza girdiği Haziran 2018’den bu yana ise fiyat artışı %15. Bu rejim ülkemize hayat pahalılığından başka bir şey getirmedi. İktidar partisi seçimleri bir an önce kabul etmelidir aksi takdirde ekonomi çok daha kötüye gidebilir.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.