Berat Albayrak’tan Önemli Açıklamalar: Mali Tablonun Sorumlusu ABD Değil

Hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak Katıldığı televizyon programında ekonomiye dair önemli açıklamalar yaptı. Berat Albayrak şu andaki Mali tablonun sorumlusunun ABD değil, Çin olduğunu söyledi.

 Berat Albayrak’tan Önemli Açıklamalar: Mali Tablonun Sorumlusu ABD Değil

12.05.2019 - 13:46

Güncelleme : 12.05.2019 - 14:17

Hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak, CNN Türk kanalında yayınlanan Hakan Çelik ile hafta sonu programına konuk oldu. Berat Albayrak programda ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu.

Berat Albayrak’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde;

“2018 Temmuz- Ağustos’ta yeni sistemle yeni ekonomik model lanse ettik. Türkiye çok tarihi bir dönemden geçiyor. 2013’ten itibaren baktığımızda Türkiye müthiş bir meydan okuma ile karşı karşıya. 12 bin dolar kişi başı geliri aştığı, Mayıs’ı takip eden süreçte entresan döneme girdi.”

“TÜRKİYE ÇOK YOĞUN EKONOMİK SALDIRIYA MARUZ KALDI”

“Türkiye’nin çok yoğun bir ekonomik saldırıya maruz kaldığı bir süreci yaşadık. Yeni ekonomi programıyla birlikte daha istikrarlı sürece girmek için adımları atmaya başladık. Önümüzdeki birkaç ayda enflasyonda daha keskin düşüşler yaşayacağız. Cari açıkta sıfıra yaklaştığımız bir sürece doğru hızla gidiyoruz. Türkiye, emin adımlarla hedeflerine doğru ilerliyor.”

“DAHA DENGELİ BİR NOKTAYA ULAŞACAK”

“Türkiye 2019’un sonuna kadar, başta enflasyon ve istihdam olmak üzere çok daha dengeli ve iyi bir noktaya ulaşmış olacak. Ocak ve şubattaki dönemi geride bırakıp istihdamın daha da artacağı döneme giriyoruz. Sadece mart ve nisan ayında Sosyal Güvenlik Kurumu’na giriş noktasında istihdam artışı 520 bini geçmiş durumda.”

“HİÇBİR ŞEY DIŞ KAYNAKLARDAN AYRI DEĞİL”

“Geçtiğimiz 6 yıl yaşadığımız hiçbir şey dış kaynaklardan ayrıdır diyemeyiz. 15 Temmuz’da yaşadık, Gezi’de yaşadık yaşadığımız tüm bu tecrübelerle her anlamda Türkiye zorlu bir dönemden geçti. Adım adım sona doğru yaklaşıyoruz. Tünelin sonundaki ışık büyümeye başladı. Türkiye ekonomik olarak güçlü refleksler vermeye başladı. Seçime bir hafta kala ilginç bir süreç yaşadı. Türkiye. Bu hafta yaşadıklarımız. Türkiye’de farklı bir hareketlenme.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.