Büyük Çamlıca Camiinde 1453 Metrekare Dev Türk Bayrağı Açıldı

Üsküdar Belediyesi ve Üsküdar Müftülüğünce Büyük Çamlıca Camiinde Yaz Kuran Kursu etkinlikleri kapsamında Yaz Kursu Şenliği yapıldı çok sayıda çocuğun katıldığı şenlikte 15 Temmuz Şehit ve Gazilerinin hatırası için 1453 metrekare boyutunda Türk Bayrağı açıldı.

 Büyük Çamlıca Camiinde 1453 Metrekare Dev Türk Bayrağı Açıldı

27.07.2019 - 13:31

Güncelleme : 27.07.2019 - 13:31

Üsküdar Belediyesi ve Üsküdar Müftülüğünce Büyük Çamlıca Camiinde Yaz Kuran Kursu etkinlikleri kapsamında Yaz Kursu Şenliği yapıldı çok sayıda çocuğun katıldığı şenlikte 15 Temmuz Şehit ve Gazilerinin hatırası için 1453 metrekare boyutunda Türk Bayrağı açıldı.

İstanbul’un yeni sembollerinden biri olan Büyük Çamlıca Camisi’nin avlusunda gerçekleştirilen Üsküdar Belediyesi ve Üsküdar Müftülüğünce Yaz Kuran Kursu Şenliği, caminin Kuran kursu öğrencileri Ahmet Emre Belge ile Necip Fazıl Belge tarafından okunan sela ile başladı. Kuran kursu öğrencisi Muhammed Berk Sarıoğlu da şenlikte Kur’an-ı Kerim tilaveti yaptı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, şenlikte yaptığı konuşmada, camilerde her cuma vaaz verildiğini, etkinliklerin yapıldığını ama bunların içinde en değerlisinin bugün gerçekleştirilen şenlik olduğunu söyledi. Bir ülke yönetiminde ekonominin, güvenliğin, adaletin önemli olabildiğini ama en önemlisinin ülkenin geleceği çocuklar olduğunu ifade eden Demiröz, bunu idrak ederek bu etkinliği düzenleyen büyüklere teşekkür etti.

“Camiler çocuklarla daha güzel”

Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek de camilerin, çocuklarla daha güzel olduğunu dile getirdi. Demiryürek, İstanbul’un son dönem sembol yapılarından biri olan Çamlıca Camisi’nin, bundan sonra konferans merkezleri, sergi salonları ile sosyal hayatın da önemli noktalarından biri olacağını ifade etti.

“Dünya’nın en büyük ikinci camisi”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de çocukların, bu ümmetin en büyük zenginliği olduğunu dile getirdi. Büyük Çamlıca Camisi’nin, asrın mührü, bu yüzyılın en önemli eseri olduğunu belirten Türkmen, “Elbette ki Avrasya Tüp Geçit Projesi, Marmaray, köprüler, yollar, havalimanları çok önemli projeler ama bu cami, başka bir anlam taşıyor. Burası bir medeniyetin çok önemli bir nişanesi ve özel bir eseridir. Dünyanın en büyük ikinci camisi, Büyük Çamlıca Camisi’dir.” dedi.İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı da İstanbul’da yaklaşık 300 binin üzerinde öğrencinin yaz Kuran kursundan faydalandığını söyledi.

5 bin çocuğu misafir ettik

İstanbul Çamlıca Camii ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk de Büyük Çamlıca Camisi’nin amacına ulaştığını söyledi. Bugün düzenlenen etkinlik kapsamında 5 bin çocuğu misafir ettiklerini anlatan Külünk, “Ne mutlu ki Rabbimiz bu günü bize gösterdi.” dedi.

15 Temmuz şehit ve gazileri için dev Türk bayrağı

Etkinliğe katılan çocuklar, Türk Kızılayı Üsküdar Şubesi gönüllülerinin arkasında tek sıra halinde ilerleyerek dış avluya çıktı. Protokolün de katılımıyla, 15 Temmuz’da şehit ve gazi olanların hatırası için 1453 metrekarelik Türk bayrağı açıldı.Şenlikte Yusuf Belge’nin koordinatörlüğü Hüseyin İpek’in şefliğinde Üsküdar Müftülüğü Çocuk İlahi Korosu, ilahiler söyledi.Afrin Şehitleri Kuran Kursu öğrencileri de 15 Temmuz Marşı’nı seslendirdi.

Çocuklar, Büyük Çamlıca Camisi’nin avlusuna kurulan şişme kaydırak ve zıp zıpın yanı sıra, tahta bacak, Nasrettin Hoca, Karagöz ve Hacivat gösterileriyle doyasıya eğlendi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.