Çağımızın Vebası Multipl Skleroz!

Multipl Skleroz hastalığının henüz tıpta çaresi bulunmamış olsa da MS’un şiddetli ağrılarını azaltacak ve MS hastalarını psikolojik olarak zinde tutacak doğal besinlere yazımızda sizler için araştırdık. Hangi besinler MS’a iyi gelir, MS nedir bunları ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz…

 Çağımızın Vebası Multipl Skleroz!

14.06.2019 - 14:11

Güncelleme : 14.06.2019 - 14:58

MULTİPL SKLEROZ NEDİR?

Multipl skleroz, birçok sinir lifinin miyelinlerini yitirdiği ve dolayısıyla onları örten koruyucu kılıfı kaybettiği bir durumdur. Santral sinir sistemine saldıran ve savunmasını hedef alan, ağrılı ve felaketli otoimmün hastalıklardan biridir; İstatistikler, bir yıl boyunca MS’in neden olduğu yaklaşık 20.000 ölüm göstermektedir. Bu durum oldukça zayıflatıcıdır ve beyindeki nöronlara, omuriliklere farklı şekillerde ve farklı hızlarda saldırabilir. Bir kerede hepsine zarar verebilir veya zamanla fiziksel, psikolojik ve bilişsel bozulmaya neden olabilecek etkisini bırakabilir. Multipl skleroz sadece hasta için değil bakıcıları için de çok acı vericidir. Multipl skleroz, vücudun bağışıklık sistemine saldıran ve böylece vücuda karşı döndüren ölümcül bir enfeksiyonun neden olabileceği bir durumdur. Multipl skleroz genetik sebeplerden bile kaynaklanabilir. Bazı otoimmün bozukluklar için tıbbi tedavi sağlamıştır, ancak multipl sklerozun bugüne kadar uygun bir ilacı veya tedavisi bulunamamıştır. MS için bazı kabul edilmiş tedaviler veya önerilen tedaviler vardır, ancak çok acı verici olmakla birlikte aynı zamanda durumu iyileştirmek için de genellikle etkisizdirler. Multipl skleroz ile ilgili farklı bir istatistik, kadınlarda multipl skleroz tanısı gerçekleşmesi erkeklerden iki kat daha muhtemel olduğunu, ancak aynı zamanda erkeklere kıyasla tedaviye daha duyarlı oldukları görülmüştür. Erkekler genellikle durumu iyileştirmek için kullanılan herhangi bir çare veya tedaviye cevap vermezler. Doğru diyet, bitkisel ve davranışsal değişiklikler uzun vadede semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. MS için tıbbi tedavilerin  hiçbiri yararlı değildir, ancak bazı doğal çözümler durumu etkili bir şekilde iyileştirebilir. Bu doğal ilaçlar, kalsiyum, astragalus, dulavratotu kökü, D vitamini, kızılcık, akupunktur, masaj, ekinezya, esrar, esrar, omega 3, ginseng, zencefil, süt devedikeni, probiyotikler, nane ve selenyumun çoklu skleroz MS koşullarını iyileştirmek için kullanılmasını içerir.

Aşağıda, multipl sklerozu iyileştirmede yardımcı olabilecek doğal çözümler verilmiştir;

PROBİYOTİKLER

Zayıf besin alımı, hastalığın neden olduğu problemi çoğaltabilecek, böylece sağlıklı yaşamayı zorlaştıracak multipl sklerozun yan etkilerinden biridir. Probiyotikler, sindirim sisteminin verimliliğini arttırmada esastır. Midede sağlıklı bir bakteri dengesi sağlamak için oldukça avantajlı olan bir bakteridir. Probiyotikler ayrıca, hastalıkların iltihap önleyici kapasiteleri nedeniyle iltihabik etkilerini yatıştırmakta çok önemlidir.

SELENYUM

Bu son derece gerekli ve faydalı mineral için doğal kaynaklar azdır, ancak fındık, balık ve karaciğer de mevcuttur. Selenyum’u güçlendiren bu bağışıklık sisteminin alımını arttırın ve kendiniz için farkı görün. Bu yiyecekler, bağışıklık sisteminin işleyişini önemli ölçüde güçlendiren ve metabolizmayı artıran bu faydalı besin maddesi ile patlamaktadır.

KIZILCIK

Doğrudan meyve suyu veya takviyesi şeklinde kızılcık alımı, MS semptomlarına büyük ölçüde fayda sağlar. Kızılcıklar, özellikle MS’in zayıflatıcı semptomlarından biri olan mesanenin kontrol edilemeyen kontrolünü geliştiren birçok mineral, organik bileşik ve antioksidanlarla zenginleştirilmiştir.

OMEGA 3

Omega 3 sadece kanser, kalp rahatsızlıkları ve obezite gibi durumların tedavisinde faydalı değildir; Bu yağ asitleri de bağışıklık sisteminin çalışmasını iyileştirmede oldukça etkilidir. Ayrıca, vücut üzerinde otoimmün hastalıklardan geçenlerin acılarını hafifleten anti-enflamatuar etkileri vardır.

NANE

Nane, sinir sistemi bozuklukları, bulantı, baş ağrıları ve hatta yatıştırıcı kapasitesi nedeniyle klinik depresyon gibi duygu durum bozukluklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Bağırsak bozukluğu sıklıkla MS’in durumuna eşlik eder ve nane yağının bu durumu giderdiği kanıtlanmıştır.

MASAJ

MS’dan muzdarip olanlar sıklıkla hastalığın çok acı verici doğası nedeniyle, depresyon, anksiyete ve stres gibi davranış koşullarını da yaşarlar. Bu nedenle, diyet değişiklikleri ve takviye alımının yanı sıra, etkilenen bölgelere masaj yapmak gibi değişiklikler yaşam tarzını iyileştirebilir ve rahatsızlığın seyrini kısaltmasa da sinirlerin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

D VİTAMİNİ

Araştırmalar, düşük D vitamini düzeylerinin multipl skleroz durumunun prevalansı ile doğrudan korele olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, yeterli güneş ışığının alınmasının sağlanması ve özellikle MS’in erken tanısında, seyrin ve semptom şiddetinin azalmasına yardımcı olabilir. Genel yaşam tarzını iyileştirmenin yanı sıra doğayla temas halinde olmanızı da sağlar.

AKUPUNKTUR

Akupunktur, ağrıyı ve sinirleri yatıştırıcı etkileriyle bilinir. Yine de güçlü bitkisel ilaçların karıştırılmasında her zaman dikkatli olmanız önerilir. Akupunkturun fizyolojik etkileri karmaşık olabilir, bu nedenle stratejinin uygulanmasında özen gösterilmelidir.

ZENCEFİL

Zencefil, muazzam anti-enflamatuar ve nöroprotektif özelliklerinden ötürü birinci basamak bir doğal ilaç olarak kabul edilir. Ayrıca sinir rahatsızlığı, eklemlerde ağrı, sindirim sistemi sorunları ve mide bulantısı gibi durumlarda son derece yararlı  olduğu düşünülmektedir. Bu semptomlar MS hastalarında da sıklıkla gözlendiğinden, MS hastaları için zencefil kullanımı şiddetle önerilir.

KALSİYUM

Kalsiyum vücudun genel sağlığını arttırmak ve böylece onu güçlendirmek için harika bir besindir; etkileri kalp sağlığını arttırmak, kemikleri güçlendirmek, kanser riskini azaltmak ve önlemek arasındadır. Kalsiyum bağışıklık sistemini veya merkezi sinir sistemini doğrudan etkilemese de, vücudun genel sağlığını iyileştirir, böylece yaşam tarzını iyileştirir.

DİKKAT: Henüz multipl skleroz için uygun bir tıbbi tedavi olmadığından, MS semptomlarını azaltmak için doğal ilaçları seçmeden önce bile kalifiye bir tıp uzmanına danışmak akıllıca olacaktır. Doğal şifalı bitkilerin veya takviyelerin yol açabileceği reaksiyondan kaçınmak için bir sağlık uzmanına danışmalısınız. Eğer zaten anti-enflamatuar, spazmodik veya sinir ilacı reçetelendiyseniz , herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için bir doktora veya sağlık uzmanına tavsiyede bulunmak gerekir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.