Cezayir’de Abdulaziz Buteflika Dönemi Sona Erdi

Cezayir'de Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika dönemi sona erdi. Halkın taleplerinin yerinde olduğunu söyleyen Cezayir Genelkurmay Başkanı, Anayasanın 102. maddesi gereğince Cumhurbaşkanı makamının boşaltılmasını istedi.

 Cezayir’de Abdulaziz Buteflika Dönemi Sona Erdi

26.03.2019 - 18:31

Güncelleme : 26.03.2019 - 18:31

Reuters tarafından dünyaya geçilen son dakika haberine göre Cezayir’de Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika dönemi sona erdi. Ülkedeki devlet Başkanlığı pozisyonunun boşaldığı açıklaması ise Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salah, tarafından yapıldı.

HALKIN TALEPLERİNİN MEŞRU OLDUĞUNU VURGULADI

Halkın bu yöndeki taleplerinin meşru olduğunu belirten Salah, 45 gün boyunca Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika yerine Cezayir Millet Konseyi Başkanı Abdelkader Bensalah’ın  görev yapacağını da açıkladı.

SAĞLIK SORUNLARINA RAĞMEN YENİDEN ADAY OLMUŞTU

82 yaşındaki Abdülaziz Buteflika 1999 yılında Cezayir’de yönetime gelmiş ve 4 dönemdir Cumhurbaşkanlığı görevini yapıyordu. Yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen yeniden Cumhurbaşkanı adayı olması nedeniyle Cezayir’de protesto gösterileri gerçekleşmişti. Yoğun protestolar nedeniyle 18 Nisan’da yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimleri Buteflika tarafından 11 Mart’ta ertelenmiş ve aynı zamanda Buteflika adaylığını geri çektiğini ve hükümette kapsamlı değişiklikler yapılacağını duyurmuştu. 11 Mart tarihinde yapılan bu açıklamanın ardından Cezayirliler gösterilerine bu defa da Buteflika’nın görev süresinin tarihi belirlenmeyen seçimlere kadar uzatıldığı gerekçesiyle devam etmişti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.