Çiftlik Bank Davasında İkinci Duruşma

Çiftlik Bank davasında ikinci duruşma görüldü. Kurucucusu Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın'ın hala firari olduğu mahkemede 11'i tutuklu 48 sanık yargılandı...

 Çiftlik Bank Davasında İkinci Duruşma

14.05.2019 - 11:48

Güncelleme : 14.05.2019 - 11:49

Çiftlik Bank davasının ikinci duruşması yapıldı. Kurucusu Mehmet Aydın’ın hala firarı olduğu Çiftlik Bank davasında 48 sanık yargılanıyor.

Duruşmada 59 mağdurun beyanı alındı. Çiftlik Banka 2 bin 200 TL kaptıran Ahmet Sağlam ifadesinin ardından mağduriyetimiz giderilecek mi? Diye sordu. Mahkeme Başkanı onu sanıklara soracaksınız diye yanıtladı. Bahçıvanlık yapan, Ayhan Oduncu Oğlunun Çiftlik Banka 21 bin TL yatırdığını ve ne kadarını geri alabildiğini bilmediğini söyledi. Oğlum geldi ‘Çiftlik Bank diye bir şey var’ dedi. Bilgisayar üzerinde bütün işlemleri oğlum yapıyordu. Bir gün geliyordu tavuk aldım, başka bir gün koyun aldım, başka bir gün de inek aldım diyordu. Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın ile birlikte 7’si firari, 11’i tutuklu 48 sanıklı Çiftlik Bank davasının ikinci görüşmesi görüldü. Duruşmada 59 mağdurun beyanı alındı.

İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 11 tutuklu sanık avukatları ile birlikte katıldı. Mağdurlar duruşma salonunun koridorunda bekletildi. Salonun küçük olması nedeniyle 13’er kişilik gruplar halinde mahkeme salonuna alındı. Mağdurlardan Ahmet Sağlam, sistemi televizyonda gördüğünü ve 4 bin 900 TL yatırdığını, bu tutarın ancak 2 bin 700 TL’sinin kendisine geri iade edildiğini beyan etti ve sanıklardan şikâyetçi olduğunu dile getirdi.

SADECE MEHMET AYDIN’DAN ŞİKÂYETÇİ OLDU

Mağdur Ali Elibol Çiftlik Banka 30 bin TL yatırdığını ve 12 bin TL’sini iade alabildiğini söyledi. Diğer sanıkları tanımadığını onlardan şikâyetçi olmadığını sadece Mehmet Aydın’dan şikayetçi olduğunu beyan etti.

BAŞKAN: ‘ONU SANIKLARA SORACAKSINIZ’

Mağdurlardan Ahmet Sağlam’ın “Mağduriyetimiz giderilecek mi?” şeklindeki sorusu üzerine Mahkeme Başkanı Melih Osmançavuşoğlu, “Onu sanıklara soracaksınız, biz sadece ceza kısmıyla ilgileniyoruz” dedi.

ARKADAŞ TAVSİYESİYLE KATILDIM

Arkadaş tavsiyesi ve reklamlar üzerine katıldığını belirten, Tiyatro oyuncusu olduğunu söyleyen mağdur Bayram Ünal ise “Ünlü oyuncuların reklamlarını gördüm, belediye başkanlarının açılışlarına katıldığını gördüm. Bunlar etkili oldu. 9700 yatırdım 800 geri aldım. Şikâyetçiyim” dedi.

HELAL ETMEDİ

Teknisyen olduğunu belirten mağdur Batuhan Güven de, “11 bin yatırdım, 5 bin 500 lirasını geri aldım. Gerisi haram olsun” dedi. Sisteme 50 TL’sini yatıran Davut Ataç ise sistem iki ay sonra kapanınca hiç geri iade alamadığını belirtti. ” dedi. Adem Güler, 97 bin lira yatırdığını 47 bin lirasını geri aldığını, Atilla Tutam ise 61 bin 200 yatırdığını ve 33 bin 130 TL’sini geri aldığını söyledi.

‘KARDEŞİMİN KURBANI OLDUM’

Kardeşim katılmıştı onun kurbanı oldum diyen Derya Köse Çiftlik Bank’ta 5 bin TL’sinin kaldığını salonda bulunan 11 sanığı tanımadığını beyan etti.  Ancak mağdur Barış Günay tutuklu sanık Ahmet Furkan Ferman ile aynı üniversiteden arkadaş olduklarını söyledi. Sisteme 28 bin lira yatırdığını, 9 bin lirasını geri iade aldığını söyleyen Günay, “Sanıklardan şikâyetçiyim” dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı “Ahmet Furkan Ferman dahil mi” diye sordu. Barış Günay da Başkan Osmançavuşoğlu’nun bu sorusunu “Evet” diye yanıtladı.

 59 MAĞDURUN TOPLAM KAPTIRDIĞI PARA TUTARI 1 MİLYON 419 BİN LİRA

Çiftlik Bank davasında bugün görülen duruşmada 59 mağdurun beyanı alındı. 59 mağdurun tutanaklara geçen beyanlarına göre Çiftlik Banka yatırdıkları para 2 milyon 61 bin 480 TL geri iade alabildikleri miktar ise 641 bin 990 TL, kaptırılan miktar 1 milyon 419 bin 480 TL. İşaret dili tercümanı aracılığı ile beyanı alınan mağdur Ahmet Ramazan Mete, bilgisayar yazılımcısı olduğunu belirterek, 33 bin TL yatırdığını, 7 bin TL’sini geri alabildiğini söyledi. Mağdur Erkan Acar, Gebze’de bir otomobil fabrikasında işçi olduğunu belirterek, 26 bin lira yatırıp 9 bin lirasını geri aldığını söyledi. Mağdur Erhan Tığlı da emekli olduğunu, sisteme 45 bin lira yatırdığını, 25 bin lirasını geri alabildiğini ve sanıklardan şikâyetçi olduğunu söyledi. Esenyurt’ta bir otomobil fabrikasında çalıştığını söyleyen mağdur Cihat Adsan ve Serkan Şen, toplam 600 bin lira yatırdıklarını, bu tutarın da 150 bin lirasını geri aldıklarını söylediler. Mağdur Aykut Karabulut, 12 bin 500 lira yatırdığını, 11 bin lirasını geri aldığını belirterek sanıklardan şikâyetçi olduğunu söyledi.  Tutanaklara işlenen beyanlarına göre 59 mağdur sisteme 2 milyon 61 bin 480 TL para yatırmış. Mağdurlar bu paranın 641 bin 990 TL’sini geri alırken, kalan 1 milyon 419 bin 490 Tl’si sistemde kalmış.

11 SANIK TUTUKLU 7 SANIK FİRAR

“Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak”, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etmek” ve “Suçtan kaynaklanan malvarlığını arttırma suçlarından  30 şüpheli hakkında 5’er yıldan 13’er yıla kadar hapis cezası isteniyor. Dava kapsamında 11 sanık tutuklu bulunuyor. Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu 7 şüpheli ise firari.

132 BİN İKŞİDEN 1,1 MİLYAR LİRA TOPLAMIŞ

31 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 132 bin 222 katılımcıdan 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira para toplayan şüphelilerin, toplanan bu paranın 687 milyon 838 bin 995 lirasının katılımcılara geri iade ettikleri belirtiliyor.

İDDİANAME

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çiftlik Bank’a yönelik yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede firari sanık Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu 18 örgüt yöneticisi hakkında 1 kez “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek”, 3.762 kez “Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık”, 3762 kez “Ticari şirket faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” ve 1 kez de “Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçlarından 22 bin 580’er yıldan 75 bin 260’ar yıl hapis cezası isteniyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.