Cilt Lekelerinden Doğal Yollarla Kurtulun!

Cilt lekeleri özellikle ilerleyen yaşlarda bütün kadınların korkulu rüyası olmuştur. Cilt lekelerinden doğal yöntemlerle nasıl kurtuluruz? Daha parlak ve pürüzsüz bir cilt için hangi yollara başvurmalıyız? Hepsini ve çok daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz…

11.06.2019 - 15:25
11.06.2019 - 15:27
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Cilt lekeleri, yaşlandıkça güzelliğimizin önünde durmanın bir yolunu buluyor. Bunları yok etmek için pek çok tıbbi prosedürler olsa da, aynı zamanda doğal çözümler de var. Bu ilaçlar arasında elma sirkesi, limon, ayran, papaya ve aloe vera jeli kullanılması, uzmanlar tarafından doğal yöntem olarak öneriliyor.

CİLT LEKESİ NEDİR?

Yaşlılık lekeleri genellikle karaciğer lekeleri olarak da adlandırılır. Bunlar yaşlandıkça cildinizde görünmeye başlayan düz kahverengi lekelerdir. Ancak asıl nedenin, bu lekelerin ardındaki ilerleyen yaş olduğuna inanıldığı kadarıyla, doğru değil. Lekeler güneşe daha fazla maruz kalmasından kaynaklanmaktadır. Cildinize yapılan birikmiş güneş hasarı, cildiniz artık genç olmadığında ortaya çıkar. Bu lekeler, genellikle hayatları boyunca bronzlaşmak için güneşte bulunan beyaz insanlarda görülür. Yaşlılık lekelerinin sebepleri çok ve çeşitlidir, ancak bizi daha yaşlı görünmelerini ve hissetmelerini sağladıklarından görünümleri pek çoğumuz tarafından memnuniyetle karşılanmaz. Bunlar tehlikeli ya da sağlıklı değiller ama insanlar onlardan kurtulmak için ellerinden geleni yapıyorlar çünkü görünüşleri iyi bir his vermiyor.

Son zamanlarda pek çok tıbbi prosedür uygulanmasına rağmen, bunlar komplikasyon veya potansiyel yan etkiler olmadan gelmiyor. Ayrıca, maliyetleri çok yüksektir; böyle bir prosedüre bir servet harcamanın akıllıca olup olmadığını iki kez düşünmeniz gerekir. Tıbbi ilerlemelerin bazıları, derinin dış tabakasının zımparalandığı ve yeni derinin büyüdüğü dermabrazyon; kriyocerrahi, lekelerin sıvı azot aracılığıyla dondurulmasını içerir. Kimyasal peeling de epidermiyi yakar, ancak yeni hücrelerin büyümesine izin verir ve lazer tedavisi melanin üreten hücreleri tahrip eder. Bu prosedürlerin tümü bakım sonrası büyük bir maliyeti içerir ve maliyeti çok yüksektir. Bazı ev tabanlı tedaviler bunun yerine aynı sonuçları sağlar ve tıbbi tedaviden daha düşük maliyetlidir. Ek bir fayda, bu doğal çözüm yollarının sizi olası zararlı yan etkilerden veya komplikasyonlardan kurtarmasıdır.

İşte cilt lekelerinden kurtulmak için cildinize uygulayabileceğiniz birkaç doğal çözüm…

[reklam]

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi bol miktarda alfa hidroksil asit içerir ve cilde doğrudan uygulandığında mükemmel sonuçlar verir. Sadece lekelere uygulayın ve bir gece bekletin. Çoğu yaşlanma karşıtı kremler aynı asitten oluşur, bu yüzden pahalı bir krem ​​yerine doğal bir karışım uygulamak daha iyidir. Elma sirkesine bir parça zeytin ekleyerek onu mükemmel bir eksfoliyatör yapar. Lekelerin üzerine karışımın sürülmesi cildinizin daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar.

LİMON

Limonun içerisinde bol miktarda sitrik asit bulunur ve aynı zamanda ciltteki çil ve diğer cilt lekelerinden kurtulmada da faydalıdır. Sitrik asit, ölü cilt hücrelerinin vücuttan temizlenmesi için idealdir. Yeni bir cilt katmanının, tıpkı pahalı cilt kremlerinin yaptığı gibi cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Limonun ilk uygulaması cildinizde kızarıklığa ve tahrişe neden olabilir. Ekstra hassas cildiniz varsa, cildinize limonla birlikte, az miktarda zeytinyağı veya bal ekleyerek uygulayabilirsiniz.

[reklam]

AYRAN

Ayran laktik asit bakımından bolca zengindir. Laktik asit cildi gençleştirir, daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Sadece bir parça pamuk alın, pamuğu ayrana batırın; sonra cilt lekelerinin üzerine uygulayın. Cildinizde sivilce varsa, karışıma bir miktar limon suyu ekleyin ve cildinize uygulayın. 15 dakika bekletin ve daha sonra yüzünüzü yıkayın.

SOĞAN

Soğanlar, cildin eksfoliyatörleri olan asidik özelliklere sahiptir. Ayrıca kükürt bileşikleri içerdikleri için antiseptik olarak da işlev görürler. Sirke ve limonun cildinizi çok fazla tahriş etmesi durumunda, bir soğanı doğrayın ve cildin etkilenen bölgelerine sürün. Kokusu pek sevilmese de cildinizdeki tahrişleri azaltacaktır. Uyguladığınız bölgede 15 dakika bekletin ve daha sonra durulayın. Bu işlemi günde 2 kez uygulayın.

[reklam]

PAPAYA

Elma sirkesi gibi, papaya da peeling için cilde faydalı olan bazı enzimlerin yanı sıra bol miktarda alfa hidroksil asit içerir. Yaşlanmayla oluşan cilt lekelerinin azalmasıyla birlikte, aynı zamanda lekeleri ve ciltle ilgili diğer sorunları azaltır. Cilde eşsiz bir parlaklık verir ve cildi daha düzgün yapar. Bazı insanların buna alerjisi olabilir. Bu nedenle, tıbbi pratisyenler, cildinizin küçük bir bölgesine uygulayıp 24 saat bekleterek yama testi yapmanızı önermektedir. 24 saatin sonunda herhangi bir reaksiyon veya tahriş yaşamazsanız, cildinizin diğer bölgelerine de uygulayabilirsiniz.

 ALEO VERA

Aleo vera, cilt ve saç güzelliği söz konusu olduğunda bir kadın için en ideal bitkidir. Bazı cilt ile ilgili sorunların egzama, ısırgan ısırık, zehir meşe veya cilt lekeleri tedavisinde çok etkilidir. Antienflamatuar ve nemlendirici özelliklere sahip olduğu için ciltte çok hafiftir. Cildinizin daha genç, daha taze, daha yumuşak ve nemli görünmesini sağlar. En iyi sonuçlar için aleo jeli aleo vera bitkisinin yaprağından sıkarak içindeki jeli çıkarın ve doğrudan cilt lekelerinin bulunduğu bölgeye uygulayın. İstenilen sonuçlara ulaşılana kadar işlemi yapmaya devam edin.

YOĞURT

Yoğurt uygulaması , cilt tonunun laktik asidin hafif ağartma özellikleriyle daha hafif olmasına yardımcı olur . Ayrıca yaşlılık spot ışıklandırması oyununa bir parça çekilmiş yulaf ezmesi ve yoğurtta bir miktar limon suyu da ekleyebilirsiniz.

DOMATES

Domatesler yüzyıllardır her tür inatçı cilt lekesinden kurtulmak için kullanılmıştır. Yüksek seviyede likopen içeriği, ağartma özellikleri vardır. Domates, karaciğer lekelerini etkin bir şekilde aydınlatmak için idealdir.

[alerts alerts_renk=”alert-primary” alerts_icerik=”NOT; Yukarıda belirtilen çözüm yollarını kullanarak, pahalı tıbbi tedaviler için çok fazla para harcamak zorunda kalmadan, yaşlılık lekelerinde bir azalma yaşayacağınızdan eminiz.”]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuel.net ilkeli yayıncılık anlayışından ödün vermeden girdiği bu yolda İstanbul’dan tüm dünyaya hitap eden global bir haber yayın organı olmayı kendisine hedef seçmiştir.

Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve kültürel nabzını tutan yeni nesil sitemiz için haberin ‘objektif’ ve ‘tarafsız’ olması en az ‘haber’ olması kadar önem taşımaktadır.

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Yazarlar | Künyeİletişim