Cumhurbaşkanı Erdoğan Net Konuştu: S-400’den Taviz Vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tacikistan ziyaretinden döndüğü sırada Uçakta gazetecilerle bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 alımında kesinlikle taviz verilmeyeceğini söyledi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan Net Konuştu: S-400’den Taviz Vermeyeceğiz

16.06.2019 - 7:05

Güncelleme : 16.06.2019 - 11:27

Tacikistan’daki Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı’nın 5. Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya’dan alınan S- 400ler ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, imzaların atıldığını ve kesinlikle bu anlaşmadan geri dönmenin söz konusu olmadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gazetecilerin sorularına yanıtları şöyle oldu:

“Ruhani ve Putin görüşmesinde İdlib gündeme geldi mi?

Doğrusu bugün Ruhani ve Putin ile İdlib konusuna pek girmedik. Çünkü İdlib konusu zaten görevli olan arkadaşlarımız ile Rusya tarafında görevli olanlar arasında sürekli takip ediliyor. Ateşkes sağlandı ama zaman zaman çatlak sesler gelebiliyor. Ben buradakini öyle kabul ediyorum. Sayın Putin olsun diğerleri olsun aslında bu tür şeylere pek sıcak bakmıyorlar. Rejimin yaklaşımını da doğru bulmuyorlar. Rusya ile bu noktadaki ilişkiler gayet iyi gidiyor. Zaman zaman bu tür sıkıntılar olmasa çok daha iyi olacak ama maalesef oluyor.”

“ABD’den S-400 konusunda gelen mektuba Türkiye ne zaman yanıt verecek?

Milli Savunma Bakanlığımız o mektuba karşı bir mektup konusunda çalışmasını sürdürüyor. Belki de bu hafta içerisinde cevabi mektup gönderilecektir. Çerçevesi içeriği belirlenmiş vaziyette. Diğer konuya gelince, S-400’den taviz vermeyeceğiz. Her zaman söylüyorum; burası kasaba devleti değil, burası Türkiye Cumhuriyeti. İmzayı atmışız, her şeyi bitirmişiz. Karşı taraftan Rusya, bize vereceği kredide her türlü kolaylığı göstermiş ve gerçekten uluslararası piyasada olmayan faiz yüzdeleriyle bize bir kredi vermiş. Şimdi burada tükürdüğümüzü yalarsak devlet terbiyemize uymaz, benim de devlet adamlığıma uymaz. Böyle bir şeyi yapamayız.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.