Cumhurbaşkanı Erdoğan Tek Tip Askerlik Sisteminin Detaylarını Anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni askerlik sistemi ile ilgili detayları anlattı. Askerlikte devrim niteliğinde bir reformun hayata geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu devrimin yıllardır beklendiğini dile getirdi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan Tek Tip Askerlik Sisteminin Detaylarını Anlattı

13.06.2019 - 15:10

Güncelleme : 13.06.2019 - 15:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birçok kişinin merak içerisinde beklediği yeni askerlik sistemi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Askerlikte Devrim niteliğinde bir reformun hayata geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu, yılların bir beklentisiydi. Bu yılların beklentisini şu anda biz devreye aldık.” ifadelerini kullandı.

“YARIYA YAKINI TERHİS OLACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde;

“Yeni askerlik kanunuyla yükümlülerin yarıya yakını hemen terhis olacak, kalanları görevlerine devam edecektir. Yükümlü askerlikle ilgili sıkıntılar ve ihtiyaçlar varsa çözüm ürütmek, ülkenin yöneticileri olarak bizim asli görevimizdir.”

“PROFESYONEL ASKERLİK YAYGINLAŞACAK”

“Bu düzenleme bir yandan profesyonel askerliği yaygınlaştıracak, diğer yandan da bu ülkenin tüm evlatlarının temel askeri eğitimden geçmesini sağlayacak bir anlayışla hazırlanmıştır. Ne ülkemiz sınırları içinde ne de KKTC başta olmak üzere ülkemiz sınırları dışında hiçbir aksaklık yaşanmayacaktır.

Altını çizerek ifade etmek istiyorum, yeni sistemle TSK’da zafiyet oluşacağı iddialarının hiçbir temeli yoktur. Bugün toplamda 419 bin olan Türk Silahlı Kuvvetleri mevcudunun 200 bine yakını, yani yaklaşık yarısı subay, astsubay, yedek subay, uzman, sözleşmeli er ve erbaş kadrolarındaki muvazzaf personelden oluşmaktadır. Kritik görevlerde, özellikle terörle mücadelede vazife üstlenen tüm birliklerimiz muvazzaf askerlerden teşekkül etmektedir. Yedek subaylık ve iki yıllık yüksekokul mezunları için bu kanunla gündeme gelen yedek astsubaylık uygulamaları da personel ihtiyacının karşılanmasında önemli bir imkandır.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.