Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ruhani Telefonla Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeye ilişkin İran Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı tek taraflı yaptırımları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da eleştirdiği ve tasvip etmediklerini dile getirdiği belirtildi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ruhani Telefonla Görüştü

09.06.2019 - 12:36

Güncelleme : 09.06.2019 - 12:36

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon görüşmesi sırasında İran halkı ve Devleti’nin Ramazan Bayramını kutladığı belirtilirken, İran ve Türkiye’nin bölgede kardeş iki ülke olduğunu söylediği ve ikili ilişkilerin arttırılmasının iki ülke halkı ve bölgenin yararına olacağını belirttiği açıklandı.

İŞBİRLİĞİ DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ruhani arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin ve İslam dünyasının karşı karşıya kaldığı sorunlara da değindi.  Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta ekonomi olmak üzere çeşitli sektörlerde İran ile işbirliğinin genişletilmesi için çabaların arttırılması gerektiğine dikkat çekerek, ikili ticarette ulusal para biriminin kullanılmasının önemine değindi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ise görüşme sırasında Türk halkının ve Türkiye devletinin Ramazan Bayramını kutladığı belirtilirken, Türkiye ve İran’ın bölgede iki güçlü ve etkili ülke olduğunu ve bu iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin bölge istikrarı için önemli olduğunu söylediğine dikkat çekildi.

Ayrıca İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bölgede terörle mücadele ve ortak sınırların güvenliğinin arttırılması konusunda işbirliğinin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.