Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. S-400 mektubuyla ilgili konuşan kalın, " Bu mektubun tabii neredeyse gönderildiği zamanla eş zamanlı olarak sızdırılmış olması da bir ciddiyetsizliktir." diye konuştu.

 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan Önemli Açıklamalar

13.06.2019 - 19:02

Güncelleme : 13.06.2019 - 19:02

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim kalın önemli açıklamalar yaptı. Yeni Askerlik sisteminden S-400 mektubuna kadar birçok konuda konuşan Kalın’ın açıklamalarından satış başları şu şekilde;

TERÖRLE MÜCADELE

“Sahada çok ciddi neticeler almaya devam ediyoruz. İdlib’de yaşanan gelişmeler bizim için endişe kaynağı. Rejimin kasıtlı olarak  Türkiye’yi tahrik etmek ve bölgede alan kazanmak amacıyla yaptığı saldırılara son  verilmesi konusunda ilgili birimlerimiz yetkilendirildi, özellikle Rusya ile bu  konuda temaslar kuruldu. Dış politikada gerek Doğu Akdeniz’de gerek Kuzey Afrika’da yaşanan gelişmeler bakanlar kurulunun gündemindeydi.

S-400 MEKTUBU

“Savunma Bakanlığımıza yazılan mektup çerçevesinde birtakım tartışmalar var.  Ulusal çıkarlarımızı gözeten bir dış politika izliyoruz. Bölgesel, küresel gerilim ortamında, Türkiye, barış, istikrarın merkezinde olduğu bir dış politika izliyor. Türkiye’nin milli güvenliğini sağlamaya yönelik attığı adımlardır. Suriye’deki hadiselerde bizi yakından ilgilendiriyor Ortadoğu’da yaşananlar da bizi yakından ilgilendiriyor. S-400, F-35 ve Patriot meselesi Türkiye’nin güvenliğini ilgilendiren konulardır. Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliği sayesinde Türkiye  Suriye sınırında kurulmak istenen PKK devleti artık ihtimal dışı hale gelmiştir. Bu mektup,  sadece üslubu değil, muhtevası itibarıyla da müttefiklik ruhuna aykırıdır. Bu mektubun tabii neredeyse gönderildiği zamanla eş zamanlı olarak sızdırılmış olması da bir  ciddiyetsizliktir.  Biz bu mektubu aldığımız zaman değerlendirmemizi yaptık. Cevap hazırlanırken mektubun muhtevasına, üslubuna ve perspektifine uygun bir cevabın verileceğinden de hiç  kimsenin endişesi olmasın. Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Bolton ile telefon görüşmesi yaptım ve bu konuları da ele aldık. Biz hiçbir zaman ilişkileri germekten, koparmaktan yana olmadık. Türkiye’nin egemenlik haklarına saygısızlıktır. 29 Haziran’da bu konu ikili görüşmelerde ele alınacak.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TRUMP İLE GÖRÜŞEBİLİR

“Bizlerin bu temasların neticesine bağlı olarak bir telefon görüşmesi olabilir. Şu an itibariyle planlanan bir görüşme yok. İhtiyaç olursa Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump görüşebilir. Japonya’da ikili bir görüşme yapacağız. Türkiye’nin hakkı olan F-35’ler ülkemize gelecektir.”

ERDOĞAN BAHÇELİ GÖRÜŞMESİNDE SEÇİM SÜRECİ ELE ALINDI

“Dönem dönem görüşmeler oluyor. Bu görüşmelerin son derece yararlı olduğu ifade etmek isterim. Görüşmede seçim süreci ele alındı. Bölgemizdeki gelişmeler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman sahada. 39 ilçede miting yapılacak gibi bir strateji açıklanmadı.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.