Esed Rejimi Bayramda da Durmuyor! İdlib’de Katliam

Suriye'de Beşşar Esed rejimine ait uçaklar Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki yerleşim yerlerini hedef aldı. Rejimin düzenlediği saldırılarda gelen ilk bilgilere göre 5 sivil hayatını kaybetti.

 Esed Rejimi Bayramda da Durmuyor! İdlib’de Katliam

05.06.2019 - 13:09

Güncelleme : 05.06.2019 - 13:09

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içinde bulunan Kensafra beldesi, Et Tüh, Der Sünbül ve Kefer Avid köylerine bu sabah saatlerinden itibaren Esed rejimi tarafından hava ve kara saldırıları düzenleniyor.

BAYRAMDA DA DURMADI

Yerel kaynaklar tarafından verilen bilgilere göre idlib’in Avit köyüne gerçekleştirilen hava saldırıları sonucunda aralarında çocukların da bulunduğu 5 sivil hayatını kaybetti.

BÖLGEDE SON DURUM

Suriye’nin kuzeybatısında bulunan idlib kenti ülkede iç savaşın başlamasından bu yana muhaliflerin Kalesi haline geldi. Yaşanan göçlerin ardından kentin nüfusu şu anda 4 milyona ulaşmış durumda. Mart 2015 yılında muhaliflerin kontrolüne geçen İdlib iline rejim güçleri yoğun saldırılar düzenlemeye devam ediyor.

4-5 Mayıs 2017 tarihinde Astana da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen toplantı sonucunda İdlib ve çevresini “Gerginliği Azaltma Bölgesi”  ilan edilmişti. Ancak bölgede rejim güçlerinin sık sık ateşkesi ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya arasında yeni bir mutabakat yapıldı.

17 Eylül 2018 tarihinde Soçi’de imzalanan anlaşmaya rağmen rejim, saldırılarına devam ediyor. 25 – 26 Nisan tarihlerinde Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında artan saldırılar, o günden bu yana yoğun bir şekilde devam ediyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.