Huawei’ye Malezya’dan Destek

Malezya başbakanı Mahathir Muhammed, Çin merkezli Huawei firmasına ABD tarafından uygulanan yaptırımlara ilişkin yaptığı açıklamada; “Huawei’nin teknolojisinden mümkün olduğunca faydalanmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Malezya başbakanı Mahathir Muhammed, Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen Asya’nın Geleceği Konferansı’nda konuştu. Batı ülkeleri ve Çin arasında büyüyen Huawei krizi hakkında değerlendirmelerde bulunan Muhammed, Huawei nin neden olduğu güvenlik endişelerini anlayışla karşıladığını belirterek, Bu durumun Malezya’ya kötü bir etkisinin olmayacağını savundu.

“MÜMKÜN OLDUĞUNCA FAYDALANMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Başbakan Mahathir açıklamasının devamında, Huawei’nin yaptığı araştırmaların Malezya’dan bir hayli ileride olduğunu belirterek, “Bu yüzden Huawei’nin teknolojisinden mümkün olduğunca faydalanmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

ABD ve Çin arasında devam eden Huawei krizi üzerinden yapılan nefret söylemlerinin hiç kimseye bir faydası olmayacağını dikkat çeken Malezya lideri, “ABD ve batı ülkeleri, Asya milletlerinin rekabet edebilen ürünler imal ettiğini kabul etmeli ve ticari takiplerini tehdit etmemeli. Huawei’nin ABD’nin teknolojisini geçecek ilerlemeler kat ettiğini görüyorum. ABD, Çin ile bu alanda rekabet etmeli. Bazen Çin kazanır, bazen de ABD kazanır.” dedi.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Avatar
Furkan Tunahan
-Saklanacağın karanlık bahçedeki duvarım ben!.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.