İran’dan ABD’ye Yanıt: Yaptırımlar Kalkmadan Diyalog Olmaz

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'nin görüşme çağrısına yanıt verdi. İki ülke arasındaki durumun ekonomik savaş olduğunu belirten Zarif, ABD'nin İran'a yönelik olarak uyguladığı yaptırımların kalkmaması durumunda iki ülke arasında diyaloğun başlamayacağını söyledi.

 İran’dan ABD’ye Yanıt: Yaptırımlar Kalkmadan Diyalog Olmaz

03.06.2019 - 23:17

Güncelleme : 03.06.2019 - 23:19

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün yaptığı açıklamada İran ile ön koşulsuz görüşmeye hazır olduklarını söylemişti. Bugün bir açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD’nin ülkesine karşı uyguladığı yaptırımları “ekonomik savaş” olarak nitelendirdi ve İran’ın nükleer programı ile hiçbir ilgisi olmadığını iddia etti.

“YAPTIRIMLAR KALKMADAN DİYALOG BAŞLAMAZ”

ABD Dışişleri Bakanı’nın görüşme çağrısı hakkında da konuşan zarif, ABD ile diyaloğun yaptırımlar kalkmadığı sürece mümkün olmadığını ifade etti.

Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Bakan Zarif; “İran’a karşı ekonomik terörizm masum sivilleri hedef alıyor. Kalbi kırılmış annesi büyüdükçe ona protez bacak alamadığı bu küçük çocuk gibi”  diyerek, Amerika’nın yaptırımları nedeniyle bir kadının oğlunun ihtiyacı olan protez bacağı alamadıklarını söylediği bir video paylaştı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.