Kadınlara Çifte Maaş İmkanı!

Kadınlar, eşini ya da babalarını kaybetmeleri durumunda çifte maaş alabiliyor. Çalışarak emekli olan kadınların durumu da bu maaşı etkileniyor. Belli şartların yerine getirilmesi durumunda hem babadan hem de eşten maaş almak da mümkün.

 Kadınlara Çifte Maaş İmkanı!

25.05.2019 - 10:07

Güncelleme : 25.05.2019 - 10:07

Sosyal Güvenlik Mevzuatı kapsamında vefat eden sigortalıların geride kalan eş ve çocuklarının koruyan bir takım düzenlemeler bulunuyor. Eşlere ödenen ölüm maaşı ve çocuklara ödenen yetim maaşı bunun önemli bir bölümünü oluşturuyor. Erkek ya da kadın olmasına bakılmaksızın eşi vefat eden kişinin belli şartlarda maaş hakkı var. Ölüm maaşı verilirken sadece kişinin evli olup olmaması önem taşıyor. Yani kişi, emekliye çalışan olsa bile ölüm aylığı olabiliyor.

İKİ MAAŞ BİRDEN ALINIR MI?

Kadının kocası ölmesi durumunda kocasının sigortalılık suresi uygunsa kadının başka bir geliri olup olmadığına bakılmadan ölüm maaşı bağlanıyor. Kız çocukları için kalmaları durumunda evlendikleri ve çalışmadıkları süre boyunca erkek çocukları ise öğrenci oldukları süre içerisinde 25 yaşına kadar maaş almaya devam ediyor.

Bir kadının ölen kocasından ve ölen babasından aynı anda iki maaş alıp alamayacağı merak ediliyor. 2008 yıl öncesine kadar bu durum farklı kurumlar olması durumunda geçerli oluyordu. Fakat 2008 yılından sonra çift maaşın önü kapandı. Kişinin ölüm tarihine göre bazı durumlarda çift maaş ödenmesi yine de söz konusu olabiliyor.

900 GÜN PRİM ŞARTI ARANIYOR

Dul maaşı alabilmek için 01.10.2008’den sonra Bağ- Kurlular ve Emekli Sandığı’na tabi olanlar için 1800 gün, Sosyal Sigortalar Kurumu olanlar için ise 900 gün prim ödeme şartı aranıyor. Daha önce prim günü eksik olanlar doğum ve askerlik borçlanması ile bu eksiği kapatabiliyordu. Ancak şu anda böyle bir borçlanma kabul edilmiyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Yargıtay 21 Hukuk Dairesi Emsal karar vererek hem anneden hem babadan yetim maaşı alınabileceğini belirtti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.