PMYO En Az Lise Mezunu 2500 Kişi Alacağını Açıkladı En Önemli Şart YKS nin TYT Oturumuna Girip Taban Puanı Geçmiş Olmak

PMYO 2019 yılı içerisinde alacağı 2500 kişilik personel alımı için başvuru şartlarını pa.edu.tr adresinden yayınlayacak. Polis olma hayali kuran milyonlarca gence umut olan bu alımda lise mezunu olmak yeterli.

 PMYO En Az Lise Mezunu 2500 Kişi Alacağını Açıkladı En Önemli Şart YKS nin TYT Oturumuna Girip Taban Puanı Geçmiş Olmak

26.07.2019 - 19:15

Güncelleme : 26.07.2019 - 19:15

PMYO 2019 yılı içerisinde alacağı 2500 kişilik personel alımı için başvuru şartlarını pa.edu.tr adresinden yayınlayacak. Polis olma hayali kuran milyonlarca gence umut olan bu alımda lise mezunu olmak yeterli.

PMYO polis alımı başvuru şartları nelerdir? PMYO 2500 polis alımı yapacak. En az lise mezunu 2500 polis alımına ilişkin başvuru duyuruları yakından takip ediliyor. PMYO polis alımı taban puanı da araştırılıyor. Peki, PMYO 2500 polis alımı başvuruları ne zaman yapılacak? pa.edu.tr adresinden yapılacak başvuruların ardından PMYO bünyesine 2250 erkek, 250 ise kadın alınacak. Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) her yıl düzenli olarak öğrenci alımı yapıyor. Başvurularda en çok dikkat edilmesi gereken husus ise TYT şartı ve taban puanı geçmiş olmak. YKS’nin bir alt oturumu olan TYT sınavına girmiş adayların taban puanı geçmiş olması gerekiyor. Peki, PMYO polis alımı taban puanı kaç? İşte, PMYO polis alımına ilişkin tüm merak edilenler!

KONTENJANLAR AÇIKLANDI

En az lise mezunu adaylar arasından 2500 polis alımı yapılacak. Alınacak adayların 2250’si erkek, 250’si kadın aday olacak.

PMYO POLİS ALIMI BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Polis Akademisi, YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından 2 hafta içinde PMYO başvuru kılavuzunu yayımlayacak ve başvuruları alacak. Temmuz ayının son günlerinde PMYO başvuru kılavuzu gelecek ve başvurular başlayacak.

TABAN PUAN KAÇ?

Henüz 2019 yılı taban puanları açıklanmadı. Ancak geçen yılın taban puanları şu şekildeydi:

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (260,00) ham taban puan almış olmak; Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2018 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (150,00) ham taban puan almış olmak.

İLANLAR NEREDE YAYINLANACAK?

Polis Meslek Yüksekokulları için öğrenci alımları Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yönetilir ve ilanları sadece Polis Akademisi resmi internet sayfası olan (www.pa.edu.tr) adresinde ilan edilmektedir.

PMYO 2500 POLİS ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

TC vatandaşı olmak.

Lise ve dengi okul mezunu olmak.

ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan Üniversite Giriş Sınavında TYT puan türünden 260 ham taban puan ve üzerinde almış olmak.
18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,

Erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. 18-27 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

Herhangi bir siyasî partiye veya siyasî parti kollarına üye bulunmamak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.