Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Sözleşmeli Personel Alımları İçin Mülakat Yapılabilecek

Sağlık Bakanlığı 2019 yılı personel alımı büyük bir heyecan içerisinde beklenirken, sözleşmeli sağlık personeli ve sözlü sınav usul esasları yayınlandı. Yayınlanan bu yönetmeliğe göre 2019 yılı Sağlık Bakanlığı personel alımları mülakat ile yapılabilecek.

14.05.2019 - 17:20
17.05.2019 - 23:44
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Sağlık Bakanlığı yönetim hizmetleri Genel Müdürlüğü 2019 yılı Sağlık Bakanlığı personel alımı kapsamında “Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme İle Sözlü Sınav Usul ve Esasları” yayımladı. Yayımlanan Yeni yönetmeliğe göre Sağlık Bakanlığı personel alımı kapsamında uygulanacak esaslar belli oldu. 2019 yılı Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel alımları bu kapsamda mülakat sistemi ile yapılabilecek.

2019 SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMLARI MÜLAKAT SİSTEMİ İLE YAPILABİLECEK

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan usul ve esaslar hakkında bakanlık personeli olmayı amaçlayan adaylar bazı soruları araştırıyor. “Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme İle Sözlü Sınav Usul ve Esasları”  2019 yılı Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel alımı için başvuru yapacak adayları yakından ilgilendiriyor. Yayınlanan bu yönetmelikle Sağlık Bakanlığı sözlü Sınavla personel alımı düzenleniyor. Sağlık Bakanlığı’na bu düzenleme ile doğrudan KPSS puanı ya da KPSS sonrası sözlü sınavla personel alımı yetkisi veriliyor. Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre Sağlık Bakanlığı personel alımı sırasında isterse KPSS den en yüksek puan alan 3 katı aday sözlü sınava Çağırabilecek. Yönetmeliğin bu şekilde olması alımlarında tamamen bu şekilde yapılacağı anlamını taşımıyor. Sağlık Bakanlığı isterse 2019 yılı personel alımlarını KPSS puan sıralamasına göre yapabilir.

SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN YAYINLANAN DÜZENLEME

Sağlık Bakanlığı tarafından personel alımlarına ilişkin yayınlanan düzenlemenin ilgili kısmı şu şekilde;

“Başvuru duyurusu

MADDE 7- (I) Sözlü sınava katılma şartlan, başvuru tarihi ve yeri, KPSS taban puanı ve türü, hangi alandan kaç sözleşmeli personelin alınacağı, pozisyon sayısı, unvan ve branşı, sınava girebileceklerin sayısı, sınavın yeri ve zamanı, içeriği, değerlendirme yöntemi, başvuruda ve atamada istenecek belgeler ile gerekli görülen diğer hususlar Merkez Sınav Komisyonunca belirlenir ve Genel Müdürlük internet adresinde duyurulur.

Başvuru şartları

MADDE 8- (1) Adayların sözlü sınava son başvuru tarihi itibariyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde sayılan genel şartlara sahip olması gerekir.

(2) Adayların sözlü sınava son başvuru tarihi itibariyle mezun olmuş ve geçerli KPSS puanına sahip olması gerekir.

(3) Bakanlık gerek görmesi halinde mesleki tecrübe, sertifika ve yaş başta olmak üzere özel şart belirleyebilir.

Sözlü sınav ve puanı

MADDE 9- ( 1) KPSS puanı esas alınarak, Bakanlıkça ilan edilen toplam pozisyon sayısının en az üç katı kadar aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki aday ile eşit puana sahip adayların tamamı sözlü sınava çainlır.

(2) Sözlü sınava girme hakkı kazananlar, sözlü sınavın yapılacağı yer ve tarih Genel Müdürlük internet adresinde ilan edilmek suretiyle duyurulur.

(3) Sözlü sınavda adaylar; bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti ile mesleki bilgileri yönüyle değerlendirilir.

(4) Değerlendirmeler, yüz tam puan üzerinden yapılır ve her üyenin vermiş olduğu puanların aritmetik ortalaması alınarak adayın sözlü sınav puanı tespit edilir.

(5) Sözlü sınav puanları, iki yılı aşmamak suretiyle bir sonraki sınava kadar geçerlidir. Bu dönem içinde alım yapılması halinde KPSS puanı ile bu sözlü sınav puanının aritmetik ortalaması esas alınarak yerleştirme yapılır.”

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuel.net ilkeli yayıncılık anlayışından ödün vermeden girdiği bu yolda İstanbul’dan tüm dünyaya hitap eden global bir haber yayın organı olmayı kendisine hedef seçmiştir.

Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve kültürel nabzını tutan yeni nesil sitemiz için haberin ‘objektif’ ve ‘tarafsız’ olması en az ‘haber’ olması kadar önem taşımaktadır.

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Yazarlar | Künyeİletişim