Sağlıklı Dişlerin Sırrı Doğal Gıdalarda Saklı!

Ağız sağlığını korunmanın yolu şüphesiz ki sağlam dişlerden geçer. Diş sağlığınızı korumak için sadece fırçalamak yetmez. Diş sağlığını korumak için tüketebileceğiniz doğal besinleri sizler için araştırdık…

 Sağlıklı Dişlerin Sırrı Doğal Gıdalarda Saklı!

14.06.2019 - 15:06

Güncelleme : 14.06.2019 - 15:06

İyi bir diş sağlığının korunması, vücudun genel olarak iyi olması için esastır. Diş sağlığınız için en uygun yiyeceklerden bazıları peynir, kereviz, kuru üzüm, soğan, yeşil çay, süt, kivi, kızılcık, havuç, zencefil, fındık, sarımsak ve yoğurttur. Parlak, temiz dişler size parlak bir görünüm verir. Kötü ya da renksiz dişlerden dolayı adım atıp konuşma konusundaki güvenini ve motivasyonunu yitiren çok insan var. Bununla birlikte, mineraller ve vitaminler bakımından zengin bir diyet uygulayarak tüm bunlara karşı koyabilirsiniz. Hiç şüphesiz hepimiz sağlıklı ve parlak kalmaları için dişlerimize iyi bakıyoruz. Bunun için hepimiz düzenli fırçalama yapıyoruz; dil kazıma ve bazılarımız gargara bile kullanıyor. Ama yine de, hepimiz sayısız nedenlerden dolayı diş ve dişeti çürümesine karşı hassastırız. Sürekli sigara içmek ya da şekerli lezzetler yemek gibi aşırı yemeğe veya sağlıksız alışkanlıklara bağlı olabilir. Çok fazla diş eti hastalığı nedeni olduğunu bilmek çok önemlidir! Gün içerisinde diş sağlığımıza zarar verebilecek farklı türde yiyecekler yiyoruz. Etrafınızda hem diş sağlığınızı koruyacak hem de ağzınızda harika tatlar bırakacak lezzetler de var…

İşte; Diş sağlığı konusunda size yardımcı olabilecek yiyeceklerin listesi. Menüdeki yiyecekler sadece pırıl pırıl dişler vermiyor, aynı zamanda ağız kokusundan kurtulmanıza da yardımcı oluyor…

PEYNİR

Süt ürünlerinin zengin bir Kalsiyum kaynağı olduğunun farkındayız, ancak bazılarımız ağız sağlığı bakımı ile ilgili olağanüstü niteliklere sahip olduğunun farkında değiliz! Peynir, ağzınızdaki asit seviyesini azaltarak, plak birikimini etkili bir şekilde önler. Bazı sert peynirler, çiçek olmayan bakterilerin çoğunu ağzınızdan yıkadığı için ağız yıkama maddesi görevi görür. Sert peynir her zaman yumuşak olandan daha verimli olduğunu unutmayın!

KEREVİZ

Kereviz, ağız hijyeninize uygun görülen bir sebzedir. Çıtır çıtır lifli sapı, daha fazla tükürük üretmenize ve kokmuş mutans gibi dişlerinizde boşluklara neden olan bakterileri nötralize etmenize yardımcı olabileceği için çiğ kereviz tüketmek tercih edilir. Bu meyve aynı zamanda size temizlik ve masaj etkisi sağlama yeteneğine sahiptir.

KURU ÜZÜM

Kuru üzüm, ağzınızdaki bakteri üretimini in hibe ederek diş çürümesine karşı savaşabilen oleanolik asit gibi bileşikler içerir. Bu doğal tatlı meyve dişeti hastalıkları ve diş çürümelerini önleyerek sağlıklı diş etlerini destekler.

SOĞAN

Soğanlar genellikle mutfak malzemesi olarak kullanılır ve sıklıkla salatalarınızın hazırlanmasında başroldedir. Sert ve güçlü kokusuna rağmen diğer bazı özellikleri de barındırıyor. Soğandaki antibakteriyel özellik ve kükürt içeriği, bu sebzeyi diş sağlığı için etkin bir bileşen haline getirmiştir.

SÜT

Kalsiyum bakımından zengin olmasının yanı sıra, süt de bazı inanılmaz diş bakımı özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda ağzınızdaki asit seviyesini düşürmede temel bir unsur olarak hizmet eder ve ayrıca dişeti çürümesine karşı mücadelede yardımcı olur.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, kokuya neden olan bakteri ve toksinlerin ağızdan atılmasına yardımcı olan flüorür ve polifenoller içerir. Ayrıca dişlerinize ve diş etlerine kuvvet verir. Diş hekimliği yararları, çeşitli akademik araştırmacılar tarafından da kanıtlanmıştır ve düzenli olarak yeşil çay içenlerin, periodontal hastalıklarla karşılaşmadıklarını, tüketmeyen insanlardan daha az olduğunu göstermektedir.

Yeşil Çay Faydaları

KİVİ

Kivi, tüm meyveler arasında en yüksek C vitamini miktarını içerir. Bu yüzden ağız sağlığınız için hayati bir meyvedir. Dişlerinize güç sağlar ve periodontal hastalıklara neden olan mikroorganizmalardan korur.

KIZILCIK

Lezzet dolu kızılcıklar, ağızdaki patojenik bakterilerin yapışmasını engelleyen ve sizi her türlü toksinden uzaklaştıran yönlendirici antosiyaninler içerir. Bazı insanlar kendilerini çeşitli ağız hastalıklarından uzak tutmak için kızılcık suyunu ağız yıkama maddesi olarak kullanırlar. Periodontal hastalık prevalansını azaltmada yardımcı olan ümit verici anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda biyofilm ve hücresel matris oluşumunu bozan spesifik enzimler üretir. Ayrıca, ağızda asit üretimine izin vermeyen ve ağrılı diş rahatsızlıklarından korunmasını önleyen bazı kansere karşı özelliklere de sahiptir.

HAVUÇ

Havuç, çıtır çıtır bir sebzedir ve bir sürü temel besin içerir. Zengin bir beslenme profiline sahiptir, ağızda daha fazla tükürük üretmeye yardımcı olur ve çabucak yemeğinizi sindirmenizi sağlar. Aynı zamanda dişlerde boşluk oluşumunu engeller.

ZENCEFİL

İnsanlar yemeklerin lezzetini arttırmak için genellikle zencefil ezmesi kullanırlar , ancak bağımlılık yapısının yanı sıra, size potansiyel ağız bakımı etkisi de verir. Kokuya neden olan bakteri üremesini engelleyerek nefesinizi kokusuz tutar.

KURUYEMİŞLER

Kuruyemişler, diş sağlığı da dahil olmak üzere genel sağlığınız için faydalı olduğu belirlenen çok sayıda benzersiz özelliğe sahiptir. Ağzınızın dişeti çürümesine neden olan bakterilerle savaşmasına yardımcı olurlar.

SARIMSAK

Sarımsak, güçlü bir antimikrobiyal etki üreten allisin içerir. Günlük öğünlerinize sarımsak eklenmesi sizi pek çok periodontal hastalıktan uzak tutar. Ayrıca pek çok oral patojen bakteriyi de uzak tutar.

YOĞURT

Yoğurt, dişlerinizi aktif ve sağlıklı tutan diğer süt ürünleri gibi protein ve kalsiyum bakımından zengindir. Ayrıca diğer zararlı bakterilere karşı savaşan ve diş etleriniz üzerinde sağlıklı bir etki yaratan probiyotik bir bakteri içerir. Yoğurttan tam olarak faydalanmak için süt ürünlerine şeker eklemeyin.

NOT; İyi dengelenmiş bir diyet size sadece gerekli besinleri vermekle kalmaz, aynı zamanda sizi diş hastalıkları dahil birçok sağlık sorunundan uzak tutar. Sağlıklı ağız sağlığını korumak için, diyetinizde diş çürümesinin başlıca nedeni olan şeker içeren yiyeceklerden kaçınmalısınız. Sorun öncelikle çocuklarda günlük rutindeki aşırı şeker ve çikolata tüketiminden kaynaklanmaktadır. Bu yiyeceklerin yerine geçebilecek yiyecekleri düşünmeniz ve çocuğunuza mükemmel ağız sağlığı sağlamanız sizin için daha iyidir. Ayrıca, çocuğunuzu dişhekimliği komplikasyonlarından uzak tutmanın en iyi yolu, yatmadan önce şekerli bir şey yememesini veya içmemesini sağlayın. Yatmadan önce dişlerini fırçalaması gerektiğini çocuğunuza aşılayın.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.