Şampiyonların Hocası Göksel Cingöz Varoşlardan Alıp Yetiştirdiği Çocuklar bir dünya markası haline geliyor

2019 Muaythai Dünya Şampiyonası Tayland'da Bankok şehrinde yapıldı 102 ülkenin katıldığı dünya şampiyonasına ülkemiz adına 23 sporcu katıldı. 2003 yılından beri Türkiye' de faaliyet gösteren Muaythai Federasyonu adına çalışmalarını sürdüren Göksel Cingöz bu başarıların kesinlikle bir takım çalışması ile olduğunu belirtti.

 Şampiyonların Hocası Göksel Cingöz Varoşlardan Alıp Yetiştirdiği Çocuklar bir dünya markası haline geliyor

09.08.2019 - 18:43

Güncelleme : 09.08.2019 - 18:43

Türkiyenin uluslararası şampiyonlarda boy göstermesinin kuşkusuz en büyük mimarlarından birisi Muaythai Milli Takımlar Baş Antrenörü Göksel Cingöz.

2019 Muaythai Dünya Şampiyonası Tayland’da Bankok şehrinde yapıldı 102 ülkenin katıldığı dünya şampiyonasına ülkemiz adına 23 sporcu katıldı. 2003 yılından beri Türkiye’ de faaliyet gösteren Muaythai Federasyonu adına çalışmalarını sürdüren Göksel Cingöz bu başarıların kesinlikle bir takım çalışması ile olduğunu belirtti.

41 yaşında üniversitenin besyo bölümünden mezun olan Göksel Cingöz bilimsel antrenmanların dünya standartlarında sporcu yetiştirmekte çok önemli olduğunu vurgularken bununda yeterli olmadığını, ringe çıkan bir sporcunun uluslararası müsabakalarda vatan, bayrak ve milli şuurla mücadele etmesinin öneminden bahsetti.
Muaythai kuşkusuz dünyanın en zor dövüş sporlarından birisi, Göksel Hoca bu zor alanda yetiştirmek için seçtiği sporcuların geçmişi ne olursa olsun verilen disiplin ve spor ahlakı ile milli formayı giyebilecek seviyeye gelinebileceğini söylüyor.
Bazen sokakta top oynarken kavga eden çocukların içinden keşfettiği çocuklarda bile büyük başarılar elde edebilmiş bir yetenek avcısı Göksel Cingöz.

Keşfettiği yetenekler arasında dünya şampiyonasında final oynamış isimler, yetiştirdiği sporcular içerisinde hem milli takımda büyük başarılar elde etmiş hemde Polis Teşkilatına ve Askeri kadrolara girmeye hak kazanmış onlarca kişi var.
Suç işleme eğilimi olan çocukların doğru kanalize edilerek özgüven ve milli duygular aşılanarak vatan için faydalı bireyler haline gelebileceğini söyleyen Göksel Hocayı farklı kılan yanı da bu olsa gerek. aktuel.net olarak Muaythai Milli Takımlar Baş Antrenörü Göksel Cingöz Hocaya başarılar diliyoruz yolunuz daim açık olsun.

Muay Thai nedir?

Tayland’da ortaya çıkan ve özgün adı Muaythai olan dövüş sporudur. Tayland Boksu da denilmektedir.

Başta Tayland olmak üzere Myan Mar (eski adı ile Burma), Kamboçya, Laos gibi güneydoğu Asya ülkelerinde uygulanır. Yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı uzun yıllar ringlerde uygulanan gerçek, tam temaslı karşılaşmalar çerçevesinde etkili teknik, starteji, defans olgularının evrim geçirmeleri sonucu oluşmuş olan sert, otantik bir dövüş sanatıdır.

Hayata Karşı Muay Thai Duruşu’ saldırganlığı bastırmanın ve özgüveni elde etmenin yanı sıra, günün stresinden uzaklaşmak adına negatif enerjinin en kısa yoldan bedenden atılması için amatör anlamda en etkili uygulamalardan birisidir. Muay Thai sayesinde tam konsantrasyon sağlamayı öğrenip, mücadele azmini en yüksek seviyeye çıkartabilirsiniz. Bu sayede iş hayatında sıkça yaşadığımız panik anlarındaki stresi çok daha kolay yönetebilirsiniz.

Muay Thai; insanın psiko-fiziksel anlamda üst düzey bir performans ve direnç kazanmasına, kendi vücut potansiyelini maksimum anlamda tanımasına ve hatta esneklik anlamında da tüm vücudun günlük hayatta çalışan kaslarını gevşetmesine kattığı büyük fayda ile günümüz spor dalları arasında dikkat çekiciliğiyle ön plana çıkan bir spor dalıdır. Bu eğitim ile yaşanan tüm negatif olayların kontrolü kısa sürede koordine edilmesiyle birlikte kişinin kendisine olan öz güveninin artması sağlamaktadır.

Muay Thai yaklaşık geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bir Thailand savaş sanatı ve bir yaşam biçimi olarak yıllar boyu öğretilmiştir. Tarihteki ilk Muay Thai yarışmaları Siam Kralı Parchao Sua tarafından 1600’lü yılların sonlarında yapılmaya başlanmıştır. Eski dövüşler, meydanlarda veya açık alanlarda yapılıyorken günümüzdeki çizgisine 1930 yılında 20 ülkeden gelen dövüşçülerin bir araya gelmesiyle ve tarihte ilk defa boks eldiveni takılarak kurallar ve kaideler dahilinde düzenlenmiş olup günümüzdeki formuna kavuşmuştur.

Dövüşlerde yumruk ve tekme vuruşlarının kullanılmasının yanı sıra, Muay Thai ruhunu tam manasıyla yansıtan ve en sert yakın dövüş stili olmasında adını öne çıkartan diz, dirsek ve klinç teknikleri kullanılmaktadır. Muay Thai günümüzde dünyada her geçen gün popülaritesi artmakta olup en ilgi çekici ring sporlarından birisi haline gelmiştir. Muay Thai öğretisi; hem bir spor dalı, hem terapi, hem de bir hayat biçimi olarak benimsenmelidir. Beden eğitimi aslında fiziksel eğitimden çok zihnen bir disiplindir. Günlük hayatta insanları en çok strese sokan olgu zaman olgusudur.

Para, iş ve kariyer olguları ise her noktada zaman olgusuna bağlı olarak gelişir. Zamanı ve zamanlamayı en iyi kullanma antrenmanı ise fiziksel olarak ‘önce can’ denilen noktada ortaya çıkarmaktadır. Muay Thai Eğitmeni, Cem Bostancı’nın verdiği örneğe göre; “Düşünün ki ringtesiniz ve rakibinizle üç raunt çarpı üç dakikadan toplam dokuz dakikalık bir savaşınız var, karşınızdaki gücün boyutunu dayanıklılığını ne kadar patlayıcı ve yıpratıcı olduğunu kestiremiyorsunuz, tek yapmanız gereken şey onunla mücadele etmek, ona dayanmak ve doğru zamanda doğru vuruşu yaparak öne geçmektir.

Tüm bu savaş sırasında ise soğukkanlı olmak, zamanı iyi yönetmek, gücünüzü iyi dengelemek, strese ve korkuya yenik düşmeden ruhsal ve bedensel olarak dimdik durmak zorundasınızdır. Muay Thai öğretisi size bu alışkanlıkların tamamını eğer o ruhu hissedebilirseniz yapmış olduğunuz egzersizlerde ve siz bu yolda ilerledikçe kazandıracaktır ve kendi hayatınıza bir ışık tutacaktır.”

Muay Thai’nin gelişimi
Şu anda thai stili boksun başlangıç tarihini gösteren kesin kaynaklar maalesef yok. Sadece Thai Boxun Taylandlıların Çinin güneyinden göç etmeleriyle başladığını varsayabilmekteyiz. Taylandlılar bu göç esnasında yöre halkının büyük bir direnişi ile karşılaştılar ve saldırganlardan saklanmak zorunda kaldılar. Hayatta kalabilmek için büyük mücadeleler verdiler.

Eski zaman silahları sadece kılıç mızrak, kargı, ok veya yaylardan ibaretti. Fakat bu silahlar yakın dövüşte çok hantal kalıyorlardı. Dolayısıyla dirsekler, yumruklar, dizler ve ayaklar taylantlılara daha pratik geldi. Sonuçta çok başarılı olmuşlardı, böylece savaşlarda kullanılan yeni bir dövüş sanatı gelişmiş oldu.

Türkiye’de Muay Thai
Muay Thai Spor Dalı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün 31.12.2002 tarihli kararı ile Karate Federasyonu başkanlığına bağlanmış ve resmi faaliyetlerine başlamıştır.
Türkiye’ de 7 coğrafi bölgede (50-60) ilde 15,000’ne yakın lisanslı olmak üzere 20.000 üzerinde özel spor okulu sporcuları çalışılmakta olan MuThai sporu lisanslı (1,150) civarında hakem ile (290 ) yakın lisanslı antrenöre sahiptir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.