SGK Doğum Borçlanması ve Erken Emeklilik Düzenlemesi

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan yeni genelge ile banka sandığı mensubu kadın sigortalılara doğum borçlanması hakkı verildi. Ayrıca çocuğu olan kadın sigortalılar için erken emeklilik hakkı da geldi.

Sosyal Güvenlik Kurumu, hala banka sandıklarının kendisine devrini gerçekleştirmedi. Bu nedenle banka sandığı mensubu sigortalılar 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda sigortalılara sağlanan bazı haklardan yararlanamıyor.

YENİ GENELGE YAYINLANDI

Sosyal Güvenlik Kurumu devir işlemlerinin yapılmamasından dolayı kaynaklanan bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için bir genelge yayınladı. SGK tarafından yayınlanan yeni genelge ile sandık mensubu kadın sigortalılara artık doğum borçlanması hakkı getirildi. Ayrıca banka sandığı mensubu kadınların ağır engelli çocuğu bulunması durumunda erken emeklilik hakları da var.

BANKA SANDIĞI NE ANLAMA GELİYOR?

1 Ekim 2008 tarih öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli sandığı ve Bağkur gibi sigorta kurumlarının yanı sıra bankaların ve sigortalarında kendi şirketleri çalışanları için kurdukları sandıklar bulunuyordu. 2008 yılı öncesinde bu sandıklara bağlı olarak çalışan hala bu sandıklara tabi görünüyor.

DEVİR HALA GERÇEKLEŞMEDİ

SGK tarafından 1 Ekim 2008 tarihinden sonra yapılan düzenleme ile bu sandıkların SGK’ya devrinin gerçekleşmesi gerekiyordu. Düzenleme yapılmasına rağmen hala bu sandıkların devri gerçekleşmedi.

Bu sandıklara tâbi olarak çalışmaya başlayanlar 5510 sayılı Kanuna tabi olmadıkları için sosyal güvenlik kurumunun sağladığı bazı haklardan yararlanamıyordu. SGK tarafından yayınlanan son genelge ile çalışanların bazı mağduriyetleri ortadan kaldırılmış oldu.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Melek Eren
Melek Eren
1988 yılında Balıkesir'de doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi mezunu. Yaklaşık 6 yıldan bu yana haber ve metin yazarlığı üzerine çalışıyor. Sektörün önde gelen bir çok haber sitesinde editörlük ve köşe yazarlığı yaptı.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.