Tropikal Hazine, Yıldız Meyvesi İle Kilo Vermek Ve Kan Şekerini Dengelemek Artık Çok Kolay

Daha önce belki adını bile duymadığınız bu meyve sağlığınıza inanılmaz faydalar sağlıyor. Yıldız elması ile kilo vermek, kan şekerini dengelemek oldukça mümkün. Yıldız meyvesinin sağlınıza getirdiği faydaları sizler için yazımızda derledik…

 Tropikal Hazine, Yıldız Meyvesi İle Kilo Vermek Ve Kan Şekerini Dengelemek Artık Çok Kolay

14.06.2019 - 14:57

Güncelleme : 14.06.2019 - 14:57

Yıldız elmaları, çok iyi bilinmeyen, şaşırtıcı bir şekilde eşsiz bir meyvedir. Tatlı Hindistan cevizini anımsattığı söylenen bir tada sahip olmaları bu meyveleri tüketenler tarafından neden sevildiğinin kanıtıdır. Ama aynı zamanda, lezzeti bir tarafa çok daha fazlası var, faydalanmanızı bekleyen besinler üzerindeki bir hazine. Bu çok yönlü meyve hakkında daha fazla şey öğrenmeye hazır mısınız?

YILDIZ ELMASI NEDİR?

Chrysophyllum cainito olarak bilinen yıldız elması, başlangıçta Batı Hint Adaları adalarına özgü tropik bir meyvedir. Günümüzde Güney Asya’nın bir kısmı gibi dünyanın birçok yerinde yetişen olarak bulunabilir. Yıldız elmasının görünümü sarı, mor ve kahverengi-yeşil renk olarak değişir. Yıldız elmaları ayrıca, bu tür alerjilere sahipseniz aklınızda bulundurmanız gereken doğal bir lateks formunu da içerir.

Beslenme Bilgisi (100g başına);

  • Kalori-67
  • Diyet Lif – 1.92g
  • C Vitamini -9.1 mg % 10.11 RDI Vitamin B3-1.137 mg% 7 RDI
  • Demir-0.49 mg% 6 RDI
  • Vitamin B1-0.049 mg% 4 RDI
  • Vitamin B2-0.038 mg% 3 RDI Fosfor- 19 mg% 3 RDI
  • Kalsiyum-12.35 mg% 1.25 RDI

Aşağıda yıldız meyvesinin etkileyici sağlık faydalarını bulabilirsiniz;

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

Yıldız elmaları, içerdikleri yüksek miktarda lif sayesinde kilo verme hedeflerinizi desteklemeye yardımcı olabilir. Lif bakımından yüksek diyetlerin başarılı kilo kaybıyla ilişkilendirilmeleri daha muhtemeldir, çünkü günlük kalori alımı düşük lifli diyetlere kıyasla daha düşüktür. Yıldız elmaları ayrıca kendi başına açlığı ve istekleri bastırmaya yardımcı olan çok miktarda su içerir.

 KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Meyvelerin yararları göz önüne alındığında, çoğu zaman gerçek meyvelerden bahsederken, yıldız elmaları iki mekanizma ile kan şekeri yönetimine yardımcı olabilir. Birincisi, yıldız elmalarındaki lif içeriğinin, emilimini yavaşlatmaya yardımcı olarak kandaki glikoz seviyeleri üzerinde yararlı bir etkisi olduğu iyi bilinmektedir. Bununla birlikte, buna ek olarak, yıldız elma bitkisinin yapraklarının kandaki glikozun temizlenmesini arttırmaya yardımcı olan insülin mimetik etkisine sahip olduğu bulunmuştur. Günümüzde birçok anti diyabetik ilacın tedavisi de bu şekilde gerçekleşiyor.

CİLT SAĞLIĞINI KORUR

Yıldız elması, diğer birçok meyve gibi, C vitamini içeriği bakımından da yüksektir. Bu vitamin, cildiniz için en önemlilerinden biri olarak kabul edilir. C vitamini, cildin gençlik ışıltısının korunmasına yardımcı olan önemli bir yapısal protein olan kollajen içerir ve ayrıca eklemlerin ve diğer bağ dokularının bütünlüğüne katkıda bulunur. Cildinize daha fazla kollajen üretimi avantajı sağlamak için daha fazla yıldız elma tüketerek, genç ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

ANEMİYİ ÖNLER

Anemi, oksijen bakımından zengin kanı vücuttaki hücrelere taşıma yeteneklerini azaltarak kırmızı kan hücrelerini etkileyen büyük ölçüde önlenebilir bir hastalıktır. Kansızlığı önlemenin en iyi yolu, mineral ve demirin zengin kaynakları olan yiyecekleri tüketmektir. B vitaminleri de çok önemlidir, ancak tanılı anemi vakalarının çoğunluğu düşük demir tüketiminden kaynaklanmaktadır. Yıldız elmaları, hayvansal kaynaklardan elde edilenler gibi yüksek miktarda demir kaynağı ile birleştirmek için mükemmel bir fikir olsa da, adil bir diyet demir kaynağıdır.

KEMİK SAĞLIĞINI KORUR

Şüphesiz, kemik sağlığını düzenlemek için en önemli mineral kalsiyumdur. Bununla birlikte, kalsiyum her şeyi kendi başına yapan izole bir besin değildir, ancak kemik matrisinin oluşmasını sağlamak için bir dizi destekleyici besin ile birlikte çalışır. Yıldız elmaları, kemiklerin mineralleşmesini sağlayan kalsiyum ve fosfor içerir. Yıldız elmaları özellikle vejeteryansanız ve hayvansal ürünleri tüketmiyorsanız daha da faydalıdır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GELİŞTİRİR

Yıldız elmaları, antioksidan rollerine sahip olan ve immün tepkinizi güçlendirmeye yardımcı olan C ve A vitaminlerini içerir. Makrofajlar olarak bilinen özel bağışıklık hücrelerinin üretimi de patojenik enfeksiyonlarla daha etkin şekilde başa çıkabilmek için arttırılır.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUR

Yıldız elmaları, gece görüşünüzü artırabilen Pro vitamin beta-karoten ile birlikte A vitamini içerir ve ayrıca görsel netliğe de yarar sağlar. Diyetinizin A vitamini için yeterli miktarda beslenmesini sağlamak, yaşamın ilerleyen dönemlerinde görme kaybı yaşama olasılığını azaltacaktır. Maküler dejenerasyonun sonucu.

BAĞIRSAK PARAZİTLERİNİ ÖLDÜRÜR

Yıldız elmalar, kötü hazırlanmış yiyeceklerin tüketiminden parazitik solucan enfeksiyonları geliştirme olasılığınızı azaltmak için harika bir yol olabilir. Meyvenin düzenli olarak tüketilmesi yalnızca enfeksiyonları önlemekle kalmaz, aynı zamanda konakçı vücudunda zaten bulunan yetişkin parazitlerini de aktif olarak öldürebilir. Bu nedenle, yıldız elmaları, doğal olduğu ülkelerde, bazen temel temizlikten mahrum olan, aynı zamanda daha fakir olan üçüncü dünya ülkeleri olan parazitik enfeksiyonlar için etkili bir doğal ilaç olarak kabul edilir.

PMS BELİRTİLERİ İLE BAŞA ÇIKMAYA YARDIMCI OLABİLİR

PMS semptomları, kadınların aylar boyunca belirgin bir rahatsızlığa neden olur, ancak neyse ki yıldız elma şeklinde biraz yardım alabilirsiniz. Yıldız elmanın potasyum içeriği, abdominal şişkinliğe basınca neden olabilen fazla sıvının giderilmesine yardımcı olurken, kalsiyum, spazmları azaltmaya ve uterus duvarlarının kas kasılmasını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak, yıldız elmalar, kadınların PMS sırasında yaşadıkları duygusal ve psikolojik semptomların çoğunun hafifletilmesine yardımcı olabilir ve bununla başa çıkmayı kolaylaştırır.

YARALARIN HIZLI İYİLEŞMESİNE VE YARA İZİ KALMAMASINA YARDIMCI OLUR

Yaraların iyileşmesi hızlı bir şekilde gerçekleşebilir veya oldukça görünür bir yara izi bırakarak birkaç hafta sürebilir.  Yıldız elma tüketerek yaralarınızı hızlı iyileştirmeniz ve bunu izleyen yara izinin görünümünü en aza indirmeniz çok mümkün. Cilt üzerindeki faydalı etkisine benzer şekilde, kolajen sentezini desteklemeye yardımcı olarak yapısal onarımlar çok daha etkili bir şekilde gerçekleştirilir. Yıldız meyvesinin dokusu, cildin zarar görmesi için kusurlu bir ikame olarak kabul edilirken, yeterli hücre replikasyon döngüsüyle, derinin daha derindeki seviyeleri değiştirilirken bu katmanın görünürlüğü azaltılabilir.

ÖKSÜRÜĞÜ AZALTMADA ETKİLİDİR

Yıldız elmasının öksürükleri yönetmesine yardımcı olma yeteneği, geleneksel öksürük preparatlarının hazır olmadığı bölgelerde insanlara çok yardımcı olabilir. Öksürük hafifletici özelliklerinin arkasındaki tam mekanizma iyi bilinmese de, geleneksel tıpta uzun süre kullanımı etkili olduğunu gösterme eğilimindedir.

KANSER RİSKİNİ AZALTIR

Yıldız elmaları, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sayesinde kanserle mücadelede bir miktar destek sunmaya yardımcı olabilir. Elektron vericisi olarak hareket ederek, yıldız elmasının içindeki bileşiklerin birçoğu, potansiyellerine zarar vermemek için çok zarar veren serbest radikalleri stabilize edebilir. Sonuç olarak, hücrelere zarar verebilecek ve bir mutasyon döngüsü başlatabilecek olası hücresel veya DNA bombardımanlarından korunursunuz.

NOT; Daha önce hiç yıldız elması yemediyseniz; şimdi tam zamanı. Dünyanın her yerindeki pazarlarda ve süper marketlerde bulabilirsiniz. Bu harika meyveden faydalanmaktan kaçınmayın.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.