Uzun Ve Sağlıklı Saçlar İçin Altın Değerinde Doğal Yağlar!

Birçoğumuz sağlıksız ve hızlı uzamayan saçlarımızdan şikâyetçiyizdir. Aslında sağlıklı ve uzun saçlar için çeşitli kimyasallara gerek yok. Doğal yollarla uzun ve sağlıklı saçlar nasıl elde edilir sizler için araştırdık…

 Uzun Ve Sağlıklı Saçlar İçin Altın Değerinde Doğal Yağlar!

14.06.2019 - 14:48

Güncelleme : 14.06.2019 - 14:58

Konu saçlara gelince, birçok insan normalde olması gerektiği kadar hızlı büyüyemediğini fark ettiğinde ya da saç dökülmeleri görüldüğünde paniğe kapılır. Aceleyle, genellikle kısa vadeli rahatlama sağlayabilecek, ancak altta yatan durumu ele alma eğiliminde olmayan güçlü ve bazen zararlı sentetik preparatlara yönelirler. Çoğu zaman, uçucu yağlar saçların uzamasına yardımcı olmak için oldukça etkilidir ve dünyanın çoğu yerinde kolayca bulunur.

Aşağıda parlak ve güçlü saç büyümesini teşvik etmek için en iyi seçenekleri bulacaksınız;

LAVANTA YAĞI

Lavanta esansiyel yağı, zorlu bir günün ardından rahatlamanıza yardımcı olacak rahatlatıcı özellikleri için kullanılır. Bununla birlikte, lavanta yağı saç dökülmesini desteklemede de çok faydalıdır, bunun yanında birçok başka faydası da vardır. Örneğin, lavanta yağının doğrudan kafa derisine uygulanması, saç dökülmesinin yaygın bir kaynağı olan foliküllere kan akışını artırmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak, lavanta yağı, saç büyümesini etkileyebilecek mantar enfeksiyonlarıyla başa çıkabilen antiseptik etkilere ek olarak doğal nemlendirme özelliklerine sahiptir. Son olarak, lavanta ayrıca, saç foliküllerinin ürettiği ve kepek gelişimi ve folikül tıkanması veya seboreik dermatit olasılığı ile ilişkili olan doğal yağlı madde olan sebum üretimini değiştirmeye yardımcı olabilir. Kullanmak için, yaklaşık 10 damla lavanta yağını uygun bir taşıyıcıya karıştırın, saç derisine masaj yapın ve bir gece bekletin. Sabahları yıkadığınızdan emin olun. Her gece uygulanabilir ancak günlük saçların yıkanması gerekir.

KEKİK YAĞI

Kekik, temel olarak gıdaların hazırlanmasında kullanılır, ancak aynı zamanda deride veya saç derisinde kullanıldığında, yumuşatıcı olarak etki edebilen linalool adında bir bileşik içerdiğinden etkili bir nemlendiricidir. Kekik ayrıca, daha önce de belirtildiği gibi saç büyümesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan saç derisine kan akışını artırabilir. Kekik, saç büyümesini sağlamak için kullanımda popüler değildir, ancak şampuanlar ve saç kremleri gibi daha fazla saç bakım ürünü firmaları, faydalarını yakaladıkça formülasyona dahil etmeye başlamaktadır. Kullanmak için taşıyıcıya  iki damla kekik esans yağı ekleyin, kafa derisine masaj yapın ve 20 dakika bekletin. Daha sonra, yıkayın.

NANE YAĞI

Nane saç dökülmesi yönetimi için birkaç yıldan beri kullanılmaktadır ve çoğunlukla işe yaradığı görünmektedir. Onun çoklu hareketleri, kafa derisine kan akışını arttırmayı, aktif büyüme fazlarını uyarmaya yardımcı olarak işlemdeki saç köklerini gençleştirmeyi içerir. Buna ek olarak, nane yağı da sebum oluşumunu oldukça etkili bir şekilde temizler ve ölü deri birikimini kaldırabilir, kepek bulunan kişiler içinde kullanılması önerilir.  Kullanmak için, hindistancevizi yağı gibi uygun bir taşıyıcıya beş damla nane yağı ekleyin, kafa derisine masaj yapın ve yıkamadan önce 20 dakika bekletin.

LİMON YAĞI

Narenciyeye dayalı şampuanların ve saç kremlerinin günümüzde neden bu kadar popüler olduğunu hiç merak ettiniz mi? Özellikle yağlı saç derileri için uygun olan limon esansiyel yağı, kurutma etkisine sahiptir ve kepek ve saç dökülmesine neden olabilecek sebum üretimini azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda doğada antiseptiktir ve kepekleri karmaşıklaştırabilecek ve daha fazla saç dökülmesine neden olabilecek mantar veya bakteri üremesini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Kullanmak için bir taşıyıcıya beş damla limon yağı ekleyin, yaklaşık iki saat bekletin, ardından yıkayın. Evde iken uygulamanız en iyisidir, çünkü limon yağı kafa derinizdeyken güneşe çıkmanız  tavsiye edilmez.

ÇAY AĞACI YAĞI

Kepek yönetimi ve sebum üretimini azaltmak için çok popülerdir, ayrıca antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve kurutma ve kaşıntıya yardımcı olabilir. Kullanmak için, taşıyıcı tabanına üç damla çay ağacı yağı ekleyin, kafa derisine masaj yapın ve 30 dakika dinlendirin. Daha sonra yıkayın.

PAPATYA

Papatya, daha önce sözü edilen yağların özelliklerine sahip değildir, ancak iltihap önleyici aksiyon uygulayarak yardımcı olur. Enflamasyon çoğu zaman saçın incelmesine veya saç dökülmesi lekelerinin gelişmesine neden olabilir. Saçınızın kalitesi sizi geceleri ayakta tutan bir endişe uyandırdıysa uyumanıza bile yardımcı olabilir.

ARDIÇ YAĞI

Ardıç esansiyel yağı, bu listede daha az tartışılan seçeneklerden biridir, ancak sebum üretimini yönetmeye yardımcı olmak ve kırık uçların gelişimini sağlamak için çok faydalıdır. Ayrıca, mikrobik enfeksiyonları önleyebilen ve saç tellerinin aktif büyümesini uyaran antiseptik özelliklere sahiptir.

BİBERİYE YAĞI

Biberiye esansiyel yağı, bireysel olarak veya kekik ve lavanta gibi diğer etkili esansiyel yağlarla birlikte kullanılır;  saç büyüme hızını, saç hacmini artırmada veya saç dökülmesinin etkisini azaltmada yardımcı olabilir. Ayrıca tüm saç tipleri için uygundur ve saç uçlarında kırık oluşmaması için saçı beslemeye yardımcı olabilir.

PAÇULİ YAĞI

Asya kültürlerinde çok yaygın olan esansiyel bir yağdır, saç dökülmesi de dahil olmak üzere cildin ve saç derisi ile ilgili sorunların tedavisinde çok etkilidir. Saç derisinde tahrişi azaltabilecek saç dökülmesine neden olabilecek ve ayrıca antiseptik özellikleri nedeniyle mikrobiyal enfeksiyonlara karşı koruyan bir anti-enflamatuar etki uygular. Kullanmak için, taşıyıcıya üç damla paçuli esansiyel yağı ilave edin, saç derisine masaj yaparak yaklaşık iki saat bekletin, ardından yıkayın.

VETİVER YAĞI

Vetiver, esas olarak Hindistan ve Nepal bölgelerinde üreten ortak bir uçucu yağdır. Bununla birlikte, çok güçlü antioksidan potansiyeli sayesinde saç büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir, saç dökülmesini ve saçın zarar görmesini önleyebilir. Özellikle, ısı hasarının saç telleri üzerindeki etkisini azalttığına ve ayrıca stresin saçın erken grilenmesi ve ilgili saç dökülmesi üzerindeki etkisini azaltabileceğine inanılmaktadır. Kullanmak için, ısıtılmış bir taşıyıcı baz içine yaklaşık beş damla esans yağı ekleyin, kafa derisine masaj yapın ve yaklaşık iki saat bekleyin. Ayrıca, bir duş başlığıyla örtüleceğinden emin olarak, bir gece boyunca bırakabilirsiniz. Daha sonra yıkayın.

HAVUÇ TOHUMU YAĞI

Pek çok kişi, hala Avrupa’nın her yerinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, havuç tohumu yağı gibi bir şey olduğunun farkında bile değil. Havuçların, bu bileşiklerin bazılarını koruyan tohumlarla birlikte yüksek miktarda A vitamini ve ilgili antioksidanlara sahip olduğu bilinmektedir. Öncelikle saç büyümesini arttırmak için kafa derisine besin ilavesi yapılmasında yardımcı olmak için kullanılır ve ayrıca hormonların saç kökleri üzerindeki etkisinin (özellikle DHT ve erkek tipi saç dökülmesi üzerindeki etkisi) azaltılmasına yardımcı olduğu ve ayrıca yardımcı olabileceği söylenir. Atık maddeler detoksifiye etmek. Bu temizlik için çok faydalıdır ve erkeklerde kullanım için özellikle faydalıdır. Uygun bir taşıyıcıya dört damla havuç tohumu yağı ilave edin, saç derisine masaj yapın ve yaklaşık iki saat beklettikten sonra şampuanla yıkayın.

 

Not; Gördüğünüz gibi, doğal esansiyel yağlar saç büyümesinin birçok yönünü ele almak için iyi bir iş çıkarır ve saçınızın kalitesinde bir düşüş olduğunu fark ederseniz seçeneğiniz olmalıdır.

DİKKAT; Son bir notta, saç deriniz üzerinde kullanmayı planladığınız esansiyel yağı uygun bir taşıyıcıda seyreltmek önemlidir. Bunun nedeni konsantre yağların cilt için aşındırıcı olabileceği veya hoş olmayan hassasiyet sorunlarına neden olabileceğidir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.