Vatandaşların Geçim Kaynağı Kilosu 80 Liraya Satılan Domalan Mantarı Oldu

Konya'nın Ereğli ilçesinde vatandaşlar her yıl bahar aylarında çıkan domalan mantarını toplamak için her taşın altına bakıyor. Yöre halkı kilogram fiyatı 40 ile 80 lira arasında olan mantarı altın değerinde görüyor.

 Vatandaşların Geçim Kaynağı Kilosu 80 Liraya Satılan Domalan Mantarı Oldu

22.05.2019 - 13:11

Güncelleme : 22.05.2019 - 13:11

Konya’nın Ereğli ilçesinde her yıl Bahar mevsiminde vatandaşlar arazi için her taşın altına bakıp domalan adı verilen mantarı arıyor. Domalan mantarının kilosu 40 ila 80 lira arasında değişiyor. Manzara bulabilmek için bütün saçların altına bakılırken, halk bu mantarı altın değerinde buluyor. Domalan mantarının kırmızı et kadar besleyici olduğu iddia edilirken protein ve lif bakımından zengin aynı zamanda afrodizyak etkili olduğu belirtiliyor.

“ADIM ADIM MANTAR ARIYORLAR”

Ereğli ilçesine Beyören Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar her yıl Nisan ayının gelmesi ile birlikte Beyören bölgesindeki araziye çıkıyor ve mantarı aramaya başlıyor. Yöre sakinleri ot ve taşların altına tek tek bakarak mantarları bulmaları durumunda özenle çıkarıyor. Arazide adım adım ilerleyen Beyören sakinlerinden Ufuk Özdemir, Şevket Duran ve Osman Aldemir, sanki altın arar gibi mantarı arıyor.

Mahalle sakinlerinden Ufuk Özdemir, domalan mantarının kilosunun 40 – 80 lira arasında satıldığını belirterek, “Dolaman, bizim için altın değerindedir. Dağda organik olarak yetişiyor. Bizler de bu mevsimde çıkıp, topluyoruz. Mahallemizden çoluk çocuk herkes bu bölgelerde domalan mantarı toplar. Biz kilosunu 40 ile 50 liraya ihracatçı firmalara satıyoruz. Onlar da 80 liraya özellikle Arap ülkelerine ihraç ediyor. Bazı ilaçlarda da kullanıldığını öğrendik” ifadelerini kullandı.

“ÇOK FAYDALI VE LEZZETLİ”

Özdemir, kırmızı et tadında olduğunu belirttiği mantar hakkında; “Lezzetli olduğu için çok fazla rağbet görüyor. Bol proteinli ve sağlık açısından da birçok faydasının olduğunu biliyoruz” diye konuştu. Vatandaşlar günde 5 – 15 kilo arasında domalan mantarı topluyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.