Zabıta Memuru Alımında Mülakat var mı? Danıştay Son Noktayı Koydu!

Danıştay 12. Dairesi zabıta memuru alımı yapılırken sözlü mülakat yapılıp yapılamayacağı konusunda son noktayı koydu. Danıştay ne diyor? İşte ayrıntılar!

 Zabıta Memuru Alımında Mülakat var mı? Danıştay Son Noktayı Koydu!

09.05.2019 - 9:20

Güncelleme : 17.05.2019 - 23:43

Danıştay 12. Dairesi Zabıta Memuru alımlarında, mülakat konusunda Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikasının açtığı davayı sonuca bağladı. Danıştay davada zabıta memuru alımında Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçlarına ek olarak sözlü veya yazılı mülakat yapılmasının hukuka aykırı olduğu kararını verdi.

Danıştay’ın mülakatı hukuksuz bulması kararı ile artık zabıta memuru alımlarında mülakat yapılmayacak ve başvuru yapanlar arasından  KPSS puanı en yüksek olan kişiler atanmaya hak kazanacaklar.

DANIŞTAY 12. DAİRESİ’NİN ZABITA MEMURU ALIMLARINDA MÜLAKAT YAPILMASINA DAİR KARARI

“Oysa yukarıda da belirtildiği gibi nesnel bir yöntem olan merkezi sınavdan sonra her türlü öznel değerlendirmeye açık bulunan ikinci bir sınavın yapılması merkezi sınavın nesnel koşullarını kısmen dahi olsa etkisiz kılacağı gibi, İl Özel İdareleri ve belediyelere, bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ile kurdukları birliklere ait B grubu kadrolara atama yapılırken aynı hukuksal durumda bulunan belediye zabıta kadrolarına atamada ikinci bir sınavın yapılmasının öngörülmesi eşitlik ilkesine aykırı olduğundan ve subjektif değerlendirmelerin oluşabilmesine yol açıcı etkileri bulunduğundan dava konusu düzenlemenin belediyelerin de tabi olduğu Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında genel Yönetmeliğe ve hukuka uygunluk bulunmamaktadır.”

Personel Alımları & Tüm İlan ve Haberlerden Haberdar Olmak İçin Grubumuza Katılabilirsiniz. Grubumuza katılmak için tıklayınız.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.