Zehri İnsanı Ö-ldürebilen Sarı Ömer – Sarıkız Örümcek Cinsi Kırıkkale’de Görüldü

Havaların ısınması ile Anadolu'da pek çok yerde görülen agresif saldırgan ve zehri insanı öldüren yaklaşık 14 santimetre boyutlarında olan zehirli örümcek sarıkız (sarı ömer) Kırıkkalelileri tedirgin etti. Et yemeyi sevmesi ile bilinen örümcek türü Sarı Ömer görüldüğü taktirde yetkililere bildirilmeli.

 Zehri İnsanı Ö-ldürebilen Sarı Ömer – Sarıkız Örümcek Cinsi Kırıkkale’de Görüldü

27.07.2019 - 16:53

Güncelleme : 27.07.2019 - 16:53

Havaların ısınması ile Anadolu’da pek çok yerde görülen agresif saldırgan ve zehri insanı öldüren yaklaşık 14 santimetre boyutlarında olan zehirli örümcek sarıkız (sarı ömer) Kırıkkalelileri tedirgin etti. Et yemeyi sevmesi ile bilinen örümcek türü Sarı Ömer görüldüğü taktirde yetkililere bildirilmeli.

Keskin ilçesinde üç evde ortaya çıkan ‘sarıkız örümceği’ vatandaşları tedirgin etti. ‘Sarı Ömer’ olarak da adlandırılan 13 santimetre uzunluğundaki örümcek, 1 metre yükseğe zıplayabilme özelliğine sahip olup böcek, kemirgen, kertenkele, yılan gibi canlıların etinden beslenmeyi seviyor. Örümcek, akrep de avlayabiliyor.

ZEHRİ BİR İNSANI ÖLDÜREBİLİYOR

Dünyada çöl bölgelerinde, Türkiye’de ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayan ‘sarıkız örümceği’ zehriyle bir insanı öldürebiliyor. Sarıkız örümceğini diğer örümceklerden ayıran en önemli özelliği ise saldırgan bir yapıya sahip olması. Güçlü çene yapısına sahip olan sarıkız örümceği, kendisinden büyük canlılara saldırmaktan çekinmiyor.

Sarı Ömer örümceği hakkında ilginç bilgiler

Dünyada çöl bölgelerinde ülkemizde de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayan Sarı Ömer örümceği, zehriyle bir insanı öldürebiliyor. Özellikle akrep, kertenkele, hatta fare ve kendinden büyük memelilerle bile besleniyorlar.Sıcak iklimlerde gece ortaya çıkan Sarı Ömer örümceği, saldırgan yapıları nedeniyle bu bölgelerde yaşayan insanların korkulu rüyası… Çünkü bu örümcek türünün çok güçlü bir çene yapısı bulunuyor.

Bu nedenle et parçalarını kolayca koparabiliyorlar. Bir insan eli kadar boyu olan Sarı Ömer örümceği; böcek, kemirgen, kertenkele, yılan gibi canlıların etinden beslenmeyi seviyor. Hatta Sarı Ömer örümceği, akrep bile avlayabiliyor.

Bir metreye kadar zıplayabiliyor

Örümcek türlerinin en hızlısı olan Sarı Ömer, zıplama yeteneğiyle de avını kolayca yakalayabiliyor. Peki sarıkız örümceği sokunca neden canlılar kaçmıyor ya da kaçamıyor?

Çünkü Sarı Ömer örümceği soktuğu zaman deriyi uyuşturuyor ve av, ısırıldığının farkında olamıyor. Sarı Ömer örümceği ağzından deriye, eti sıvı kıvama getiren bir zehir akıtıyor. Zehir deriye yayıldıktan bir süre sonra yemeye başlıyor.

Peki tedavisi nasıl yapılıyor?

Sarı Ömer sizi soktuğu anda, o bölgeyi uyuşturur ve ısırdığı bölgedeki et erimeye başlar. Bu nedenle eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız anında amonyak tedavisi uygulamalısınız. Sarı Ömer adını da bölgedeki Hakkari komandolarının verdiği söyleniyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.